Yalın Üretim Nedir? Hangi Kitaptan Doğdu?


Yalın üretim nedir  , 'Yalın düşünceyi' kullanarak daha azıyla daha fazlasını yapmaktır. Yalın üretim, tasarım, üretim, dağıtım ve müşteri hizmet süreçlerinde 'muda' (atık için Japon veya değer katmadan kaynakları tüketen herhangi bir etkinlik) ortadan kaldırmak veya azaltmak için asla bitmeyen çabaları içerir.
Yalın Üretim, bu nedenle, tüm en uygun şekle sokma süreçleri ve atıkların ortadan kaldırılmasıyla ilgilidir. İlk başta ki basit çabalar, yüksek kaliteli ürün müşterilerinin istediği ve ödemeye hazır olduğu halde maliyetleri düşürmekle ilgilidir.


Yalın yaklaşım, doğru yaptığınızı bulmak için sürecinizi kapsamlı bir şekilde değerlendirmeye dayanır ve muhtemelen atık üretebilecek tüm adımları kaldırır veya düzenler. Bu atık muda olarak adlandırılır ve son ürüne değer katmayan hiçbir şeyi içermez.
Yalın üretime göre maliyetleri düşürmenin, ürünün kalitesini herhangi bir şekilde etkilemek anlamına gelmediğini vurgulamak önemlidir. Aynı şeyleri daha iyi, daha verimli yollar bularak maliyetleri düşürürsünüz.
Yalın felsefe benimsenerek, sürekli gelişimden faydalanırsınız. Bu, işyerine zarar veren hızlı, düzensiz ve ani değişiklikler yapmak yerine, küçük ve sürdürülebilir değişiklikler yapacağınız anlamına gelir.
Bunu yaparak, bu süreçlerle, donanımlarla ve malzemelerle çalışan kişilerin ileriye dönük değişiklikleri yapmasını sağlayacaksınız.
Yalın üretim kavramı
James Womack ilk kez “ Dünyayı Değiştiren Makine ” kitabında Yalın üretim kavramından bahsetti.Bundan sonra Yalın Üretim Nedir sorusu ortaya çıktı.
Atıkların azaltılması  ve insanların, ekipmanların ve çalışma alanınızın şu anda ihtiyaç duyulan şeylere duyarlı olmasını sağlamak için çalışma ortamınızı  basitleştirmenize ve düzenlemenize yardımcı olabilecek bir teori olarak tanımlandı.
Yani, sonucun kalitesinden ödün vermeden israfı nasıl azaltabilir ve işleri daha verimli bir şekilde yapabilirsiniz? Her şeyden öte, mümkün olduğunca hızlı yanıt vermek için değişen taleplere nasıl ayak uydurursunuz?
Atık size ve sonuç olarak müşterilerinizin parasına mal olur. Atıklarınız, müşterilerinizin ürününüz / hizmetiniz için daha fazla ödeme yapmasından sorumluysa, aynı kaliteyi daha düşük bir fiyata sunan başka bir yere gidebilirler.
Herkesin de olduğu bir pazarda rekabetçi olmak rekabet edebilmek için savaştığı çok fazla esneklik gerektirmektedir (talepteki değişimlere mümkün olduğunca hızlı cevap verebilmek).
Müşteriye odaklanmak
Verimliliği yükseltmek için yalın üretim, müşteri değeri odaklı bir görüşü benimser.  “Müşteriniz ne için ödeme yapmak istiyor?” Diye sormaktan oluşur. Müşteri değeri nedir? ”
Müşteriler değer isterler ve yalnızca ürün / hizmet tekliflerinizin ihtiyaçlarını karşılayabiliyorsa ödeme yaparlar. Örneğin, kusurları ödememekte ya da büyük stoklara sahip olma maliyetinden ödün vermemektedirler.
Diğer bir deyişle, üretim sorunlarınız veya ürettiğiniz gereksiz israflar için ödeme yapmamaktadırlar. Atık son ürüne değer katmayan bir şeydir. İzlemeniz gereken sekiz kategori bulunmaktadır.Atık kategorileri:
Aşırı Üretim: Tüketicilerinizin taleplerini karşılamak için doğru miktarda mı üretiyorsunuz yoksa aşırı  harcama yapıyorsunuz ve gereksiz depolama maliyetleri yaratıyor musunuz?
Bekleme:  Üretim adımlarınız arasında ne kadar gecikme süresi var? Birisi, bir başkasının bir işe başlamadan önce bir görevi bitirmesini beklemek zorunda mı? Boşta kalma süresi, bir çalışanın beklerken hiçbir şey yapmamak için ödeme yapması anlamına gelir.
Envanter: Arz seviyeleriniz ve çalışmalarınızda stoklar çok mu yüksek? Kullanılmadan önce bir süre depolanması gereken çok fazla ham madde satın alıyor musunuz?
Lojistik:  Malzemeyi verimli bir şekilde taşıyor musunuz? En iyi fiyatları sunan ulaşım alternatifleriyle mi çalışıyorsunuz?
Fazla işlem:  Ürün üzerinde çok fazla çalışıyor mu, yoksa başka bir şekilde verimsiz mi çalışıyorsunuz?
Hareket:  İnsanlar ve ekipmanlar görevler arasında verimli bir şekilde hareket ediyor mu?
Kusurlar:  Üretim hatalarını bulmak ve düzeltmek için ne kadar zaman harcıyorsunuz?
İşgücü:  Çalışanları verimli kullanıyor musunuz?
İlk yedi atık kaynağı orijinal olarak Toyota üretim sisteminde (TPS)özetlenmiş ve muda olarak adlandırılmıştır. Yalın Üretim genellikle sekizinci “işgücü” kategorisini destekler.
Yalın basit, küçük ve sürekli gelişmelere öncelik verir. Devir yerine, bir sayfada bir düğmenin yerini değiştirmek gibi küçük bir şeyi tek seferde değiştirmeye odaklanın. Bu severek yapın ve her seferinde bir adım atın.
yalın üretim nedir ve tarihi gelişimi

Bu küçük gelişmeler birlikte eklendikçe, tüm sistem genelinde daha yüksek bir verimlilik seviyesine yol ulaştırır.


Comments