Vsm Nedir? Bu soru sorulduğunda “ Değer Akış Haritalama nedir? “ sorusu da sorulmuş olmaktadır. Çünkü Türkçe karşılığı budur.

Değer akışı haritalama, bir ürünü pazara sunmak için gereken tüm tekrarlanabilir adımları saklamak için yalın bir üretim görselleştirme aracıdır. Değer akışı haritalandırmanın iki önemli amacı vardır: değer üretmeyen süreçleri tanımlamak, böylece iyileştirilebilmelerini sağlamak ve yönetimin eylemlerinin etkisinin daha bilinçli olmasına yardımcı olmak.Değer akışı haritalarının kökleri Toyota yalın üretim sistemine dayanmaktadır. Bu bağlamda, değer, müşterinin ödemeye hazır olduğu herhangi bir şey olarak düşünülebilir ve değer sağlamayan herhangi bir işlem atık olarak adlandırılır. Toyota'nın kaizen felsefesine uygun olarak, değer akışı haritalaması sürekli iyileştirme olarak da bilinen kaizen'i vurgular.

Felsefe, sağlık ve yazılım geliştirme dahil olmak üzere imalat dışındaki birçok endüstri tarafından benimsenmiştir. Örneğin kullanıldığında, değer akışı haritalaması , geliştirme, test etme, serbest bırakma ve operasyon desteğindeki adımları israf zamanını ortaya çıkarabilir veya gereksiz yere karmaşıktır.

Bir değer akışı genellikle bölüm sınırlarını geçtiği için, bir haritanın oluşturulmasına dâhil olması gereken herkesi tanımlamak zor olabilir. Bununla birlikte, paydaşlar belirlendikten sonra, herkes bir süreçteki her adımda sanal olarak ya da fiziksel olarak yürümesi için ideal olarak toplanmalı ve tekrarlanabilir eylemleri belgelemelidir.

Haritanın kendisi genellikle bir ürünü, projeyi veya hizmeti başlangıçtan bitişe taşımakla ilgili çeşitli adımları gösteren tek sayfalık bir akış şeması olarak oluşturulur. Her ne kadar yazılım değer akış haritaları oluşturmak için kullanılabilse de, bazı uzmanlar haritalama programlarının işbirliği süreci boyunca yapay kısıtlamalar getirdiğini düşünür ve aslında insanlar bir araya toplanırken düşük teknolojili yazı tahtaları kullanmak daha verimlidir.
vsm nedir değer akış haritalama

Mevcut durumdaki VSM'nin doğruluğu konusunda fikir birliğine varıldığında, paydaşlar paylaşılan görselleştirmeyi sınırlamaları ve eksiklikleri tespit etmek ve atıkları ortadan kaldıracak değişiklikleri beyin fırtınası yapmak için kullanabilirler. Tipik olarak, bir haritalama oturumu değişikliklerin üzerinde mutabakata varılan belgelerin gelecekteki bir durum VSM'sinin oluşturulmasıyla sonuçlanır ve VSM süreci tekrarlı bir şekilde devam eder. 

Comments