Reklam Nedir? Marka ve Satışa Faydası


Reklam müşterilerinizin satın alma, ürünleriniz ya da hizmetleriniz hakkında ikna edici satış mesajı vererek etkilemeye çalışmaktır.

İşletmelerde reklamcılık hedefi, hedef pazarı tanımlayarak ve etkili bir reklam kampanyasını müşterilere ulaştırarak onları çekmeye çalışır.Okumaya devam ederek reklam neden yapılır sorusuna küçük bir cevap bulabilirsiniz.Reklam ve Hedef Piyasa

Hedef pazarın oluşturulması, bir reklam kampanyasının kritik adımlarından biridir. Hedef kitlenizin kimlere ulaştığını bilmeniz gerekir. Örneğin teknoloji ile arası olmayan bir hedef kitleniz varsa Twitter ya da Facebook kısıtlı bir seçim olacaktır.

Hedef pazarın tanımlanması, yaş, cinsiyet, eğitim seviyesi, yaşanılan bölge, yaşanılan bölgede ki alışkanlıklar gibi kıstaslar dikkate alınarak potansiyel reklam müşterilerinin demografik profilleri oluşturulmalıdır.

Fiyat ve hizmet konusunda rekabet bulunmaktadır. Bu rekabetlerle başa çıkabilmek için rekabet düzeyini hedef kitlenizle kontrol etmek kritik bir noktadır.

Ortak Reklam Yöntemleri

 Çevrimiçi Pazarlama -Genel olarak küçük işletmeler tarafından kullanılan reklam türleri bulunmaktadır.

*Yerel web site reklamcılığı: Birçok belediye ve Ticaret Odalarının ve yerel işletmelerin kullandığı web siteler bulunmaktadır.

*İş web sayfaları: İş tekliflerinin açık şekilde belirtildiği, profesyonel bir web sitesinin oluşturulması ve sürdürülmesi, arama trafiği için optimize edilmiştir.

*E-posta: Müşterilerin e-posta listeleri ve istenmeyen postaların önlenmesi düzenlenmesinin içerdiği kısımdır. E-posta bültenleri müşterilerin ilgisi canlı tutmak ve onlara sürekli bilgi aktarmak için yararlı olmaktadır.

Twitter: İşletmenin takipçilerine kısa tanıtım bilgileri gönderilmesine imkân sağlar.

Facebook: İşletmenizin sayfasının takipçi sayısı arttırılarak onlara ulaşılacak bir platform oluşturur. Son zamanlarda reklam kampanyaları da düzenleyen Facebook müşterilere sadece istediğiniz şeyleri kitle belirlenerek yaymayı sağlamaktadır.Gazete Reklamcılığı-Son zamanlarda sosyal medyanın yükselişiyle etkisi neredeyse yarı yarıya azaldı. Fakat hala etkili bir reklam aracı olabilir. Çünkü hala bazı işletmeler ve insanlar gazete okuma alışkanlığını devam ettirmektedir.

Sarı Sayfalar-Basılı sarı sayfalar azalmış olsa da hala kullanılabilmektedir.

Doğrudan E-posta-Bu kullanış açısından etkili olabilir. Posta yoluyla gönderilmesi masraflı ve yasal açıdan zor olabilir. Fakat broşürlerin, ilanların ve direk tekliflerin gönderilmesi açısından etkili bir yöntemdir.
reklam nedir ve  türleri

Kablolu TV ve Yerel Radyo-Büyük kanallar küçük işletmeler için reklam imkânı sağlayan yerel bilgi kanalları sunmaya devam etmektedirler.Comments