Kaizen Felsefesi ve Toyota Üretim Sistemi


Kaizen Felsefesi ve Hikayenin Doğuşu

Kaizen felsefesi, Kaizen'i temel iş ilkelerinden biri olarak kullanan Toyota Üretim Sistemi ile ilişkilendirilir. Ünlü bir hikâye (iş okullarındaki efsaneler hariç), Toyota'nın, bir Toyota montaj hattındaki herhangi bir çalışanın, üretimdeki bir problemi çözmek, bir hatayı düzeltmek veya herhangi bir tavsiyede bulunmak için herhangi bir zamanda hattı durdurabileceği sürekli iyileştirmeye çok kararlı yönetimi israfı azaltan veya verimliliği artıran şeyler yapmak için kullandığı söylenmektedir.Bütün hikâye şöyle devam ediyor: Amerikan otomobilleri, Japon meslektaşlarının bu kadar az atık ve çok az hatayla bu kadar çok araç üretebildiklerini öğrenmek için Toyota tesislerini ziyaret ettiler. Kendi fabrikalarını, üretimi yüksek tutmak için yönetiyorlardı. Fakat günün sonunda dikkat çekecek kadar hata oranı vardı. Hatalar, bitmiş arabanın cıvatalarının eksik olması, kapı menteşelerinin yanlış takılması gibi sorunlardı. İş bittikten sonra arabanın tekrardan sökülmesine neden olmaktaydı. Bunları yapmak, hatayı ilk başta çözmek ve hiç yaşanmadan önlemekten daha fazla paraya mal olmaktaydı.

Ziyaretçiler, Toyota'nın hareket halindeki sürecini izlediler ve nasıl çalıştığına şaşırdılar. Tek bir hat çalışanının, bir ustabaşının onayı olmadan hattı durdurma yeteneğine sahip olması hayal edilemezdi, hatta yönetimin hat politikası ya da prosedürüyle ilgili olarak öneride bulunması çok azdı. 

Çalışanların işlerini yapmasalar bile hataların derhal düzeltilmesi için ödüllendirilmesi fikri duyulmamıştı, özellikle de o zamanki mantık “ne olursa olsun, çizgiyi durdurmuyor”. Ziyaret eden yöneticiler, eve gitti ve benzer prosedürler uyguladı. Birlikte çalışmak için daha iyi yollar arayan ya da işi bitiren insanları ödüllendirmeye başladılar ve insanları daha fazla iş yerine kaliteli iş için ödüllendirdiler.

Bu öyküde olduğu gibi, bu ilkeler Kaizen'in bir üretkenlik felsefesi olarak merkezidir. Bir kez kabul edildikten sonra, amaç daha fazla iş yapmaktır, sadece daha fazla çalışma değil. Benzer şekilde, iyileştirmeler ve optimizasyonlar için zaman ayırmak önemlidir. Elbette, bu değişim uğruna değil, işinizi - ve daha geniş bir biçimde - yaşamınızı - daha iyi hale getirmektir.Kaizen sizin için nasıl çalışır

Kaizen uygulaması kolaydır. Gerçek bir metodolojiden ziyade zihinsel bir felsefe olduğundan, satın alınacak araçlar, indirilecek uygulamalar veya planlamacılar yoktur. Bunun yerine, Kaizen'in sizin için çalışmasını sağlamak büyük ölçüde sizin işinize yaklaşımınızı değiştirmeyi içerir. Kaizen'in kurumsal bir felsefe olması gerektiği gibi görünebilir, ancak Kaizen de kişisel düzeyde çalışır.
Öncelikle, kendi işinizi yapmanın daha iyi yolları için uyanık kal. Genellikle meşgul iseniz, işiniz ve önceliklerinizle bağlantı kurmak için normal zamanı ayırın. Bu kapalı kalma sürelerini işlerinizi doğru yaptığınızdan emin olabilirsiniz veya işinizi mümkün olan en iyi şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

Bir saatlik Haftalık İnceleme, bunu yapmak için iyi bir yoldur, çünkü incelemenin amacı sadece bunu yapmaktır. Sizi siperlerden çıkarır ve işinizin 10.000 metrelik bir görünümünü verir. Alternatif olarak, nasıl çalıştığınızı izlemek için RescueTime gibi bir uygulama kullanın. Gününüzü nasıl geçireceğinize ve zamanınızın nereye gittiğine dair değerli bilgiler edineceksiniz. Bu bakış açısıyla, zamanınızı nasıl harcadığınızı, nerede israf edildiğini ve yaptığınız şeyi neden yaptığınızla daha fazla ilgilenmenizi sağlayabilirsiniz.
kaizen felsefesi nedir

Benzer şekilde, Googleçalışanları, zamanlarının% 20'sini çalışmak için daha iyi yollar aramak için harcadılar ve zamanlarının% 80'i normal işlerini yapıyordu. Google bu yana politikayı en aza indirdi, ancak fikir hala sağlam. Çalışmak için yeni yollar denemek için zaman ayırabilir ya da sizi yeni ve ilginç yönlere götürebilecek tutku projelerini deneyebilirseniz, daha iyi teknikleri veya daha hızlı araçları keşfettiğinizde bu süreyi geri kazanırsınız


Comments