İş Zekâsı Nedir? BI Tanımı


İş zekâsı nedir sorusunun ilk cevabı veri analiz etmeyle ilgilidir. Yöneticiler ve diğer son kullanıcılara bilinçli iş kararı vermelerine yardımcı olur. Eyleme dönüştürülebilir bilgiler sağlamak için teknoloji tabanlı bir süreçtir. Ayrıca dilimize business intelligence kelimesinin Türkçesi olarak geçmiştir. Ayrıca BI olarak bilinmektedir. Kısacası Business intelligence nedir ya da BIkısaltması nedir soruları yöneltildiğinde aklınıza iş zekâsı gelmeli.


BI, Firmaların iç ve dış sistemlerinden veri toplamalarına olanak sağlar. Bu çok çeşitli araçlardan oluşmaktadır. Bu araçlar uygulama ve metodolojileri, analizleri, verilere karşı sorgu geliştirilmesi ve çalıştırılması, analitik sonuçların kurumsal karar vericilere ve işçilere sunulması için raporlar, gösterge panoları ve veri görselleştirmeleri oluşturmayı kapsar.

İş Zekâsı ve Veri Analizi

İş zekâsı terimi kullanımı ortalama 186 yıllarına dayanmaktadır. Ancak bHoward Dresner tarafından 1989 yılında karar verme süreçlerini desteklemek için ve veri analizi tekniklerini uygulamak için önerilmiştir. Bı araçları olarak bilinen, karar destek sistemleri ve yönetici bilgi sistemleri genel olarak ana tabanlı analitik sistemlerden evrilmiştir. İş zekâsı bazen iş analitiği kelimesinin yerine kullanılmaktadır.

İş Zekâsı Neden Önemlidir?

İş zekâsı araçlarının bazı faydaları şunlardır;

*Karar vermeyi hızlandırmak ve iyileştirmek

*Mevcut iş süreçlerini organize etmek

*Operasyonsal verimliliği arttırmak

*İşletmelerin yeni gelirlerini arttırmak

*Ticari rakiplere karşı avantajlar sağlamak

*Pazar eğilimlerini tanımlamaya yardımcı olur

*İş sorunlarını tespit etmede yardımcı olur

BI verileri, veri ambarında bulunan tarihsel verileri ve kaynak sistemlerden toplanan verileri içerebilir. BI araçları hem stratejik ham de taktiksel karar verme süreçlerinin desteklenmesini sağlar.

İlk olarak BI araçları veri analizcileri ve analiz yapan kullanıcılar için sorgu sonuçları raporları üreten BT uzmanları tarafından kullanıldı. Giderek artan şekilde iş yöneticileri ve işçiler BI platformlarını kendileri kullanmaktadırlar. Bunu self servis BI ve veri bulma araçları ve gösterge panoları sayesinde yapmaktadırlar.

BI araçları Çeşitleri

İş zekâsı sorgulama, kurumsal raporlama, .çevrimiçi analitik raporlama, mobil BI, gerçek zamanlı BI, operasyon el BI, bulut ve hizmet gibi BI yazılımları başta olmak üzere bir dizi veri analizi uygulamasını birleştirmektedir.

BI teknolojisi veri görselleştirme yazılımı, iş metrikleri, verilerin kolay görselleştirilebilmesini sağlayan BI gösterge panoları ve performans kartları oluşturma araçlarını içermektedir.

Veri görselleştirme son zamanlarda modern BI’nın standardı haline gelmiştir. Bazı BI satıcıları modern bir şekilde teknolojiyi erken tanımladı. Bazı geleneksel BI satıcıları kendi yollarını çizdiler. Günümüzde hemen hemen büyük BI araçları görsel veri keşif özelliklerini barındırmaktadır.

BI programları veri madenciliği, tahmine dayalı analitik, metin madenciliği, statiksel analiz ve büyük veri analizi gibi gelişmiş analitik formlar içermektedir. Bu durumda büyük analitik projelerde veri ekipleri, modelciler ya da yetenekli analiz uzmanları varken, BI ekipleri iş verilerinin daha basit sorgulama ve analizini denetler.
iş zekası nedir? BI nedir?

İş zekâsı verileri genellikle veri ambarlarında ya da veri marketlerinde tutulur. Veri marketleri bilgilerin alt kümeler halinde tutulduğu daha küçük birimlerdir.
BI’lar büyük veriler için kullanılmaktadır.
Comments