Gemba Nedir? 7 Adımda Gemba Yürüyüşü


Gemba nedir: Tanımlar ve araçlar

Gemba gitmek anlamında, Yalın ve Kaizen’de atölyeyi ziyaret etme anlamındadır. Tam açıklama olarak gerçek yer ya da alan olarak tercüme edilmektedir.

Gemba Nedir?

Gemba nadiren genba olarak telaffuz edilmektedir. Gerçek yer anlamına gelen Japonca bir terimdir. Japon polisleri suç yerine gemba olarak başvurabilmektedirler.Ancak iş dünyasında gemba, değerin yaratıldığı yere işaret eder. Terimin en yaygın kullanımı, gemba’nın fabrika zeminini oluşturan imalat kısmıdır. Bunun yanında gemba, inşatta bir şantiye, servis sağlayıcının müşteriyle irtibat kurduğu bir yer veya araba satışı için bir galeri olabilir.

Gemba Yürüyüşü Nedir?

Yalın üretimle gelen gemba, bir iş sürecinde ki ya da üretim hattında ki bir problemi kolayca görebilen ve iyi gelişmeler olduğunda, Gerçek yere gelen liderler kendileri için sürecin durumunu görebilirler.

Buna “Git gör, nedenini sor, saygı göster”de denilmektedir.

Bir Gemba yürüyüşü boyunca, lider, yönetici ve süpervizörlerin sadece süreci gözlemlemesi ve anlaması beklenir. Kaizen metodolojisinin bir parçası olarak, çalışanların ve liderlerin arasında ki iletişimi, şeffaflığı ve güveni daha da teşvik etmek gerekmektedir. Bu sebeple, çalışan kusurlarına odaklanmak veya şirket politikalarını uygulamak için Gemba yürüyüşü (Gemba Walk) kullanmak uygun değildir. Bu durumda çalışanlar, liderlere engeller koyma veya tamamen kapanma risklerine neden olabilir.

Başarılı Bir Gemba Yürüyüşü İçin 7 Adım

1.Bir konunun neden ele alınması gerektiğine dair düşüncelerinizi açıklayan bir önerme yâda hipotez oluşturmalısınız. Bir alan lideri aşağıda ki gibi sorular ortaya çıkarabilir.”Üretim alanı ve çevresinde müşterilerimize ürünleri zamanında teslim etme sırasında fazladan zaman harcayan aksaklıklar olduğuna inanıyorum gibi bir bakkalım.”Veya devamsızlıkların ve operatör rotasyonlarının fazlalığı üretim hatalarında artışa neden olabilecek önsezilerim var gibi önseziler listelenip harekete geçilmelidir.2.Gemba oturumu sırasında gözden geçirilecek soruların bir listesi bulunmalıdır Örneğin takım ve araç bakımlarına odaklanırken sorulabilecek soruların bazıları şunlar olabilir. a)Araç ve ekipmanların bakımı yapılırken rutin bakım zamanlarının tarihleri var mı? b)Operatörler günlük araç bakımı ile ilgileniyorlar mı? c)Programlanmamış takım kesintisi süremizin bir pareto analizi gerçekleştirilmiş mi?

3.Bölgede veya süreçte yürürken deneyimlerinizi ve geri bildirimlerinizi paylaşmalısınız. Yorum ve örneklerin güçlendirici ve yapıcı olmasını sağlamalısınız.

4.Uygun notlar verin ve takip ödevi verin. Ödevleri izlemek ve hesap verilebilirlik oluşturmak için ne, ne zaman formatını kullanmak etkili olacaktır.

5.Ekibinizle gemba seanslarını ne sıklıkla yapacağınızı belirlemelisiniz. Frekans, istenen beceri gelişiminin yanı sıra sorun ciddiyetine dayandırılmalıdır.

6.Beklentileri dillendirin ve raporlarınızı kendi ekibinizle gemba seansları düzenlemeye teşvik edin.
gemba nedir , gemba yürüyüşü nedir

7.Şirketinizin bir öğrenme kuruluşu olmasının önemini destekleyen eğitici zihniyeti destekleyin.

Comments