Dark Web Nedir? Ne Kadar GüvendesinizDark Web nedir? Gerçekten olduğu kadar korkutucu mu? Daha yakından bakalım

'Karanlık ağ', uyuşturucu, silah ya da pis kokuların internet eşdeğerinden daha da kötüye giden mağdur genç siber suçluları akıllara getiriyor. Dürüst olalım, bu algı gerçeklerden bin km uzakta değil. Açık web'in kolaylığı ve daha iyi işlevselliği göz önüne alındığında, karanlık webin belirli bir site türüne en çok itiraz ettiği doğrudur.

Fakat bu aynı zamanda, Dark Web algımızı olumsuz bir şekilde renklendiren aşırı bir basitleştirmedir. Aslında posta özgürlüğü ile kurulmuştu - posta siparişi eki değil - akılda tutuluyor ve hala kendi ülkelerindeki kısıtlayıcı internet yönetmeliklerinden korunan ya da politik nedenlerle mahremiyetlerini korumak için umutsuzca ihtiyaç duyan insanların alanlarını barındırıyor.Dark Web nereden geldi?

Karanlık ağ, web üzerinde anonimliğin, trafiğin hangi bilgisayardan geldiği bilgisini gizlemek için bir dizi farklı, dağınık IP adresi aracılığıyla bir kullanıcının internet faaliyetini yeniden yönlendirmesiyle, "soğan rotası" ilkesi üzerinde çalışır. Oldukça yeterli olan bu kavram, ABD istihbaratının çevrimiçi olarak korunmasının bir aracı olarak ilk olarak ABD Donanması tarafından geliştirildi.

Deniz Araştırma Laboratuarı’ndaki iki matematikçinin çalışması, 1997'de The Onion Routing projesinin piyasaya sürülmesiyle sonuçlandı - şimdi Tor olarak bilinen şey daha iyi. Daha sonra projeyi herkesin kullanması için kamuya açık bir alan haline getirdiler, mantığın daha fazla insanın kullanma mantığı, ABD hükümet trafiğini gürültüler arasında daha fazla fark etmesi zordu. Bugün Tor, aşağıda tartışılacağı gibi karanlık ağın kritik bir parçasıdır.

O zamandan bu yana, karanlık ağ bir dizi suç faaliyetini cezp etti, fakat aynı zamanda Çin gibi internet kullanımındaki baskıcı kısıtlamalara sahip olan ülkelerdeki gözcü veya kullanıcılara yönelik aktivistlere veya gazetecilere başvurdu.

Karanlık web ve derin web arasındaki fark nedir?

Ancak, Dark Web’i daha yakından incelemeden önce, karanlık ağ ve onun yanlış anlaşılan eski kuzeni, derin ağ arasında bir ayrım yapmak önemlidir. Bazıları yanlış bir şekilde ikiyi birleştirirken, aynı şeyden uzaklar. Bunları ayırt etmek için, internetin ilk katmanını inceleyerek başlayalım - yüzey ağı. Bu, bir arama motoru tarafından keşfedilebilen ('indeksli') internetin herhangi bir alanıdır - tıpkı sizin gibi gerçekten teknoloji yayınlarından siteler gibi en popüler sayfalar. Bu, internetin bu kısmındaki şifreleme eksikliğiyle ilgili olarak, dark net kullanıcıları tarafından 'clearnet' olarak da adlandırılır.Öte yandan, derin web, bir arama motoru tarafından çekilemeyen, örneğin bir arama motoru yerine bir web sitesinde aramak zorunda olduğunuz arşivler gibi internetteki herhangi bir sayfadır. Büyük veri tabanı bilgileri veya kayıtları içeren web siteleri, derin web bilgilerinin iyi örnekleridir. Diğer örnekler, işyeri intranetlerinde veya çevrimiçi bankacılık sitelerinde tutulan bilgiler olacaktır.

Bu yüzden, derin ağ, yüzey ağının altına batırılmış olan bilgidir, bazılarının aklını karıştıran habersiz hareketin sıcak yatağı değil. Şimdi, karanlık ağa. Bu, Dark Web’in bir bölümüdür ve sayfaların yaratıcıları gizlenmelerini istedikleri için, normal arama motorları tarafından kasıtlı olarak çözülemeyen internet bölümünü tanımlar. Karanlık web'e ortalama Chrome ya da Safari tarayıcınız üzerinden erişemezsiniz.

Dark Web’e nasıl erişiyorsunuz?

Tor, Freenet ve Görünmez İnternet Projesi gibi diğer güvenli tarayıcılarla mümkün olsa da, Dark Web’e erişmek için en popüler ve en basit yoldur. Tor, etkinliğin hangi bilgisayardan kaynaklandığını gizlemek için bir bilgisayardan bir dizi farklı IP adresi üzerinden trafiğin aktarılmasına dayanan bir proxy yönlendirme sistemidir. Bu, ağdaki herhangi bir noktadan kimin neye baktığını görmek için çok zor (ama imkânsız değil) hale getirir.Tor, resmi Tor sitesinden indirilebilir ve dizüstü veya PC'nize yüklenebilir, daha sonra büyük kötü karanlık ağı yükleyebilir ve tarama yapabilirsiniz. Bir site. onion ile biterse, yalnızca Tor tarayıcı üzerinden erişilebilir. Ancak, karanlık web sitelerinin Google eşdeğeri üzerinden aranamayacağı, yani önceden nereye gittiğinizi bilmeniz gerektiği anlamına gelmelidir. Yasadışı olandan kötü kokuya, aşağı doğru kınamaya kadar değişen sitelerin listeleri, belirli Reddit beslemelerinden veya Wikis'ten edinilebilir.

Aynı zamanda Tor'un anonim özelliklerinin de bir bedeli olduğunu belirtmek gerekir. Tarayıcıyı kullanarak, clearnet sitelerini de kullanabilirsiniz, aynı zamanda Netflix ve Facebook gibi sitelere giriş yapmak, sık IP adresinizin tanınmaması nedeniyle zorlu bir süreç haline gelir.  

Dark Web ne kadar büyük?

King's College London tarafından yayınlanan bir çalışma olan "The darkness çevrimiçi", Tor ağında yaklaşık 300.000 adresin bulunduğunu ve kabaca 205.000 web sayfasına çevrildiğini tespit etti. Google’ın 2013’te açık web’deki 30 trilyon sayfalık tahminine kıyasla minik bir rakam.
Muhtemelen daha iyi bir önlem olan bireysel bağlantıların sayısı, şu anda Tor projesinin ABD, Rusya, Almanya, Fransa ve Birleşik Krallıkta olmak üzere günde yaklaşık 1,7 milyonda olduğu tahmin edilmektedir.

Suçlular karanlık ağı nasıl kullanıyor?

King's College London’dan yapılan bu çalışma, Tor’daki 5,205’lik “canlı” sitenin yarısından fazlasının yasadışı olarak hizmet verdiğini tespit etti.  

Yüce gizlilik ideallerine rağmen, Tor suç faaliyetini polisten gizlemeyi mümkün kılmakla suçlandı. Tor'un savunucuları, kötü şeylerin her zaman internetin bir parçası olduğunu ve kullanımlarının çoğunun kitlesel devlet gözetimi çağında mükemmel bir şekilde meşru olduğunu belirtiyorlar. Teröre gelince, şiddet yanlısı aşırılık yanlılarının, Tor'un iletişim kurmak için kullandığını ya da ihtiyaç duyduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.

Bununla birlikte, farklı suçların aşırılıkçılarının, Dark Web üzerinde geliştikleri, yeni bir örnek olan neo-nazi, beyaz üstünlükçü grup olan Daily Stormer'ın, korsanların ve eylemcilerin korsanlığını sürdürebildikten sonra dükkân kurması mümkündür.

Buna cevaben Tor şöyle bir bildiri yayınladı: “Bu ırkçıların beklediği ve yaptıkları her şey tarafından iğrenir, öfkelenir ve dehşete düşeriz. Tor ağı ve yazılımı her zaman aşağılık amaçlar için kullanıldığında böyle hissederiz .”

Ancak, onlar buldular çift bağlama işaret etti. "Biz de bu araçları kullanan kişileri kontrol eğer Biz dünya çapında gazetecileri korumak ücretsiz ve açık kaynak araçlarını, insan hakları aktivistleri ve sıradan insanların inşa edemez," dediler. 

Karanlık ağdaki suçluluğun en açık örnekleri uyuşturucu veya çocuk pornoları gibi en çok rapor edilen suçlara odaklanıyor. Ancak kötü amaçlı yazılım, çalınan kredi kartı numaraları, oturum açma gibi hesap bilgilerini kesmek veya sizin için belirli bilgisayarları hedeflemek için bilgisayar korsanlarının kiralanması gibi başka yasadışı faaliyetler de vardır.

Kara ağın kamusal fikrini popülerleştiren site muhtemelen, 2013 yılında polis tarafından kapatılana ve kurucusu olduğu iddia edilen tutuklanana kadar Tor'da gizli bir hizmet olarak kurulmuş bir uyuşturucu pazarı olan İpek Yolu'dur. O zamandan beri, karanlık pazarlar çok tanınmış hale geldi ve bunların çoğu kamusal ağda ilan edildi.

Daha yeni ve tipik bir örnekte, xDedic pazarı Kaspersky Lab'de bir araştırmacı tarafından yayınlandı. Bu site, profesyonel siber suçlulara yaklaşık 70.000 uzlaşılmış sunucu satmak için kullanıldı.

Ancak, suç sitelerinin sadece karanlık ağda gelişmediğini belirtmek gerekir. Nereye bakacağınızı biliyorsanız hala herhangi bir web tarayıcısından erişilebilecek çok sayıda suçlu site var. Ve Tor'un Şubat 2015'te yaptığı kendi analizi, ağdaki genel trafiğin sadece% 3-6'sının aslında “Tor” sitelerini ziyaret ettiğini ve geri kalanının sadece Facebook veya Netflix gibi 'clearnet' sitelerine erişmek için tarayıcıyı kullandığını gösterdi.
dark web

Karanlık web neden hala popüler?

Güçlü suç unsuru olmasına rağmen, sadece karanlık ağda olduğunuz için, iyi olmadığın anlamına gelmez. Surrey Üniversitesi'nden Profesör Alan Woodward, Avrupalı ​​polis teşkilatı Europol'un siber suçlar kolunun danışmanı olan “Tor ağına giren insan sayısı Snowden'den yaklaşık bir milyon yıl önceydi” diyor. "Her ne kadar diğer kanıtlar bu sayının bugün yaklaşık 2 milyon aktif kullanıcıya yayıldığını gösteriyor. 

Gizliliğe çok fazla yatırım yapan veya bulundukları yer veya mesleği nedeniyle anonim kalmaları gereken insanlar da Tor'u kullanabilir. Örneğin, Guardian, bilgi uçurucularının bir anonimlik derecesiyle dosya açabilecekleri bir siteye ev sahipliği yapar.Comments