Zor İnsanlarla Baş Etme Teknikleri-2Zor insanlarla karşı karşıya geldiğinizde ne yapabilirsiniz?Patronunuz fazla iş yükleyebilir , ailenize yeterince zaman ayıramayabilirsiniz.İş yerinde altınızda çalışan bir kişi işleri yokuşa sürebilir.Bu durumlar sizce nasıl çözülebilir.

Zor insanlarla karşılaştığınızda genelde iki farklı tepki verirsiniz.Bunlardan biri anlık olarak kişilere veya duruma tepki verme.İkincisi ise bunları kabullenip durumla ve kişilerle baş etmeyi tercih etme.İkinci durumu tercih ettiğimizde duygu ve düşüncelerimizi kontrol etmeye çalışıp durumların üstesinden gelmeye çalışacağız.

Zor insanlarla baş ederken net olmak ve ne istediğimizi bilmek etkili bir silahtır.Zor insanlarla baş ederken bazen net olamayız.Bu durum zihin bulanıklığa ve iletişim çökmesine neden olabilir.

Zor insanlarla baş ederken aklınızda şu soruların cevabını aramalısınız.

*karşımda ki kişiden nasıl bir beklentim var.
*Karşınızda ki insanı tanımalısınız.Hangi zor insan tipine girdiğini tespit etmelisiniz.
*Durumlar ve insanlar karşısında soğukkanlı olmalıyız.Bilmeden ve düşünmeden tepki göstermeliyiz.
*İnsanların kişiliğine odaklanmayın.İşimiz onların kişiliği değil davranışlarıyla.İnsanların bulundukları sorunların sonucu olarak farklı davranışlar sergilemektedirler.Bunların sonucunda zor insanlar ortaya çıkmaktadır.Bunları aklınızda bulundurarak olaylara ve insanlara yaklaşın.

Etiketleme

İşyerlerinde ve diğer ortamlarda insanların iş yapmak istememesi , her işi sevmemeleri, çözüm üretmemeleri yada işten atılmamak için ve hata yapmamak için ellerine taşın altına koymamamasından dolayı onları etiketliyoruz.İnsanların kişiliklerini davranışlarına bağlayıp onlara tembel , isteksiz yada işe yaramaz etiketleri yapıştırıyoruz.Bunlar insanların kişiliği değil sadece davranışlarıdır.İnsanların davranışları değişebilir.Bunları aklımızda tuttuğumuzda iletişim kolaylaşacaktır ve zor insanlarla etkili şekilde baş edebileceğiz.

Zor İnsanları Anlama ve Onlarla Baş Etme Yöntemleri

Durumu Kişisel Hale Getirmeme:İnsanlar dış dünyayı kendi bakışıyla yorumlar.Bundan dolayı davranışlar da dış dünyadan aldığı bakış açısından kaynaklanmaktadır.Zor insanların kasti size değil kendilerinedir.Bunu bildiğinizde durumu kişisel yada kendinize yönelik olarak düşünmeyin.

İnsanlara Karşı Savunma Almayın:İnsanlara karşı savunma yapmama , insanların perdesini indirip size karşı direnmesini ve kendini saklamasını önler.Zor insanlar hatta bütün insanlar direnç görmediklerinde kendilerini iyi ifade edebilmekte ve istenmeyen davranışlar sergilemekten kaçınmaktadırlar.

İsteklerinizi Söylemekten Kaçınmayın:Gece yarısı e-posta atmanızı isteyen bir yönetici , çıkış zamanı masanıza iş getiren bir çalışma arkadaşı olabilir.Sınırlarınızı açıkça belirtip yapabileceğiniz ve yapamayacağınız şeyleri söylemekten kaçınmayın.

Ben Dilini Tercih Etmek:Sorun yaşadığınız insanlarla ben dili kullanarak kendi yaşadığınız sorun ve sıkıntıları belirtebilirsiniz.Sen dili gibi karşı tarafı suçlayıcı olmadan kendi sorunlarınızı yansıtarak samimi ve dürüst bir şekilde çözüm üretebilirsiniz.

Çift Taraflı Durum

İletişim çift taraflı bir durumdur.Bir sorun yada durum tek taraflı çözüme kavuşamaz.İki tarafın da çözüm elde etmesi gerekmektedir.Her iki tarafın da beklentilerinin karşılanması gerekmektedir.
Kendinize şu soruları sorarak hem çözüme yaklaşmalı hem de kendinizi gözlemlemelisiniz.
*Bir durumla karşılaştığınızda yaşanan durumu yönetme şeklinizi gözden geçirin.Nasıl yönettiğinizi ve daha sonra böyle bir durum oluşursa daha iyi nasıl yönetebileceğinizi düşünün.

*Yaşanan durumlarla ilgili kendiniz ve karşınızın beklentilerini nasıl en iyi şekilde karşılayabileceğinizi düşünün.
*Yaşanan durumu yönetme şeklinizden sonra değişik bir yönteme yönetmiş olsaydınız nasıl bir kolaylık olurdu düşünebilirsiniz.

Zor insanlarla baş etme hem bir kişisel gelişim kaynağıdır hem de bizi olgunlaştırır.Zaman geçtikçe uzman bir müzakereciye dönüşürüz.

Zor Müşteriler

Zor müşterilerle baş ederken onlarla kararsız cevaplar yerine net cevaplar vermelisiniz.Tavrınız kararlı olmalı ve müşterinin karar vermesine yardımcı olmalısınız.Örneğin bir müşteri siyah yada beyaz mobilya arasında kaldığını düşünün.Sorunu çözme ve karar sürecini hızlandırma için ürünlerin arasında ki kalite farklarından bahsedilerek müşterinin karar verme süreci hızlandırılabilir.Bu tür durumlarla olumlu ,uygun ve yapıcı davranışlar önemlidir.Müşterinin kötü tecrübe yaşamasını önlemek sektöre göre viral anti reklam yapılmasını önler.Ve somut olmayan ama firmaya kötü etkileri olan geri dönüşleri engeller.

Duygu ve Davranış Kullanarak Zor Müşterilere Yaklaşma:Sakin olunmalı,duygularınızı işinize karıştırmayın,yaşanan sorunu kişisel algılamayın,tarafsız bakış açısıyla yaklaşın(müşterinin yerine kendinizi koyun).

Zihninizin durumlar için açık olması:Zihninizi müşteri memnuniyeti yapısına hazır tutun.Müşterinin kendisini ifade etmesine izin verin.

Aktif dinleyici olun:Müşteri sorunlarını anlatmak ister.Müşteri için kimse fark etmez.Firmanın güvenlik görevlisine dahi derdini anlatmak isteyebilir.Sorunu çözmeye yönelmeden önce sorunu tam olarak anlamalısınız.


Comments