Kalite Nedir ?Kalite nedir?Kalite neden gereklidir.Kalite ne anlama geliyor.

Kalite , başarılı organizasyonlar içi hayati bir öneme sahiptir.Hiç kalite ile kastedilenin ve neden 
önemsemesi gerektiğini düşündünüz mü?

Kalite Nedir?
Kalite kelimesi farklı anlamlar içerebilmektedir.Her ,nsan ve şirket için farklılıklar gösterebilmektedir.Tanımı tarifi netleşemeyecek derecede belirsizdir.Kaliteni ne olduğua dair karmaşık sonuçları birlikte inceleyelim.

*Kalite müşteri gereksinimlerini ve beklentilerini karşılayabilecek derecede olmalıdır.Bu görüş ve beklentilerin servis sağlayıcı  ve insanlarla karşılıklı görüşmeler sonucunda netleşebilecektir. Göründüğü gibi ortaya tanımı bağımsız bir anlam çıkacaktır.

*Kalite kelimesi pek de bir anlam ifade etmemektedir.Kalite özel bir şeydir.Bununla birlikte istenen kaliteye sahip olması gereken gereklilikler çoğaltılabilir.

*Kalite kelimesi , genelikle yüksek kalite,lüks yada özel olarak iyi anlamlarıyla ilişkilendirilmektedir.Bu sebepten dolayı yanlış terimlerde biridir.Burada incelenen kalite terimi , talep sınıfı terimi ile karıştırılmaktadır.Örneği zengin biri için üst düzey markalar kalite iken orta sınıf için daha alt segmentlerde ki markalar kalitedir.


#Kalite kelimesi
 müşteri gereksinimlerinin ve
 beklentilerini karşılanma
derecesidir.


*Düşünceme göre kalite , bireyleri ihtiyaçlarının olumlu bir şekilde yerine getirilmesidir.Bu durum bireyleri ekonomik ,sosyal vb. durumlarına da bağlıdır.Arıca bireyleri duygularına da bağlı olduğunda , kalite açıkça tarif edilemez.

Firmalar Kaliteye Nede Önem Vermeli?
Öncelikle atta kalmak ve gelişmek içi gereklidir.Kalite kuruluşunuzun marka değerini, ve itibarını arttırabilir.Bunlardan doğacak risklere karşı koruyabilir.Karlılığı ve verimliliği arttırabilir.Firmanın büyüme devam etmesini sağlayabilir.B durumda tüm çalışanlar ve müşteriler mutlu olabilir.
Kalite formlarda işaretlenecek bir kutucukta daha fazlasıdır.Yetersiz yönetim , değişime karşı direnememenin sağlayacağı başarısızlıklar işlete , bireyler ve toplum içi büyük sorunlar yaratacaktır.
Yukarıda bahsi geçen kalite anlayışı gerçeğinde fazla soruludur.Araştırma yapacak olursanız büyük firmaların yaşadığı kalitesiz işlerle büyük paralar harcadığı göreceksiniz.E son Tesla x in başarısız şarj soru şirketi büyük buhrana sokmuştur.Zarara uğrayan firmalarda daha iyi kalite yönetimi yapılmış olsaydı bu sorunlar yaşanmayacaktı.
#Firmanız küçük iken
kalitesizlik sizi sarsmaz.
Firmanız büyüdüğünde
ürünlerinizde ki 10 kuruşluk
bir hata milyonlara mal olacaktır.


Kalite Ne İçin Gereklidir
Her şey için gereklidir.Bir organizasyonda ki her ürün,hizmet,süreç ,görev,eylem veya karar kalite açısında önemlidir.Her zaman ne kadar iyi , daha nasıl iyi olur sorularının cevapları aranmalıdır.

Kaliteden Kim Sorumludur?
Kalite bir bütünün kendisidir.Parça parça kalite düşünülemez.Firmanızın lojistik departmanı kaliteyi yakalamışken diğer birimlerin pas geçilmesi düşünülemez.Bir bütün parçalardan oluşur ve her parça tam olmalıdır.

#Kalite CEO’dan
firmada ki stajyere
kadar herkesin
sorumluluğundadır.

Unutulmamalıdır ki kaliteden herkes sorumludur.Kaliteyi yakalamak için herkes başrol oyuncusudur.Kalitede figüran yoktur.En küçük bir sorun bütünün tamamını zayıflatır.Comments