İletişim Nedir ? İletişim Sanatı


İletişim nedir sorusu herkesin, bildiğini sandığı ama farklı bir yapıya sahip olan ,insanın insan olmasının bir gerekliliğidir.

Sözlü ve Sözsüz İletişim Sanatı

İletişim konuşarak yada konuşmayarak sözlü ve sözsüz mesaj gönderip alma işlemidir.Bunlar grafikler ,sunumlar ,haritalar ,işaretler ,sinyaller ve davranışlardır.Daha basit olarak söylemek gerekirse yaratılış ve anlam değişimi olduğu söylenebilir.

Dünya üzerinde ki tüm canlılar , duygu ve düşüncelerini birbirlerine iletmek için araçlar geliştirdiler.Bununla birlikte insanları , hayvanlardan ayıran en belirgin özelliği bilgileri transfer etmek için kelime ve dil kullanma yetenekleridir.İletişimin Bileşenleri

Herhangi bir iletişimde bir gönderici ve bir alıcı vardır.Bunların olduğu yerde bir mesaj ve her iki tarafta anlam yorumları vardır.Alıcı , hem mesaj gönderilirken hem de sonrasında mesajın göndericisine geri bildirimler verir.Geri bildirim sinyalleri sözlü veya sözsüz olabilir.Bunların içinde jest ,mimikler ,beden dili yansımaları ve sözcükler olabilir.

Mesajın içeriği , verdiği ortama göre ve gönderilmesi veya alınması sırasında müdahale potansiyelinde de sahiptir.

Eğer alıcı göndereni görebiliyorsa ortaya başka faktörler çıkar. Sadece mesajın içeriği değil,göndericinin güven,sinirlilik hali , profesyonel davranışından felakete gidecek derecede sözel olmayan iletişimi de elde edebilir.Alıcı göndereni duyabiliyorsa ,gönderenin ses tonundan vurgu ve duygu gibi ipuçlarını da alabilir.

Retorik İletişim Nedir?

Retorik , diğer adıyla yazılı iletişim demektir.İnsanları hayvanlardan ayıran başka bir ayrıntı ise binlerce yıldan fazla bir süredir , insan deneyimlerinin bir parçası olan iletişim aracı yazmayı kullanmasıdır.İlk denemenin konuşma yönünde olması tahmin edilmektedir.Mısır’dan gelen üç bin yıllık bilgilere göre konuşma öncedir.Daha sonrasında genel insan nüfusunun okuyup yazdığı düşünülmektedir.Tam bu noktada etkili iletişim nedir sorusu da ortaya çıkmaktadır.

Retorik iletişiminde ki ilginin beş bin yıl öncesi tarihsel gerçekliğe dayanması nedeniyle önemli kabul edilmektedir.Bilim insanlarına göre medeniyetlerin etkili iletişim kurmak için talimatlar yazdıkları ve erken medeniyetlerin uygulamayı ilerletme için daha fazla vurgu yaptıkları ileri sürülmektedir.

İletişim alanında ki güven internet in hayatımıza girmesiyle daha da büyümüştür.Günümüzde yazılı ve retorik iletişim , insanların birbiri ile konuşması için tercih edilen öncelikli araçlardan biridir.Bu anlık mesajlar , kısa bir tweet yada bir mektup olabilir.

Günümüzde değişen tek şey iletişim kurmak için araçların ve yöntemlerin çoğalması araçlar ve kanallar çoğaldıkça yanlış anlaşılma ya da anlaşamama durumları ortaya çıkmaktadır.Sosyal medyanın aktif olması , mesajlaşma kanalarının artması daha fazla anlaşma aracıyla hiç olmadığı kadar yanlış anlaşılmalar ortaya çıkmaktadır.Artık etkili iletişim nedir sorusunun cevabı çoğalmış durumdadır.Sadece yazmak yetmiyor , sadece konuşmak da yetmiyor.Facebook’da sadece mesaj atmak da yetmiyor.Örneğin bir insana sevimli görünmek için emoji kullanılıyor.

Yukarıda bahsettiklerimizi özetleyecek olursak.Eğer yazılı bir şekilde mesaj yoluyla kelimeler aktarılıyorsa , gönderenin açık bir şekilde anlaşılması ve yanlış yorumlanmaması gereklidir.E-postalar genelde gönderenin duyguları olmadan gönderilebilir.Bunlar artık profesyonel alanlara girmektedir.
İletişim Nedir ?

Ağzınızı Açıp Gönder Tuşuna Basmadan Önce

Mesajınızı hazırlamaya başlamadan önce , bire bir , telefonda yada yazılı şekilde nasıl yapılırsa yapılsın ,bilginizi ,bağlamınızı ve araçlarınızı alacak kitleyi göz önünde tutarak ve onları taşımak için hazırlık yapın.Etkili iletişim için kendinize sorular sormalısınız.Doğru şekilde iletimden emin olmak için ne yapmalısınız?

Önemli ve profesyonel bir bağlamda aktarılacaksa, önceden pratik yapmalısınız .Slaytlar ve grafikler hazırlayarak ve profesyonel kıyafetler seçerek , görünüşünüz ve tavırlarınız mesajınızı iletirken rahatsız etmeyecektir.
Comments