Etkili İletişim Nedir ?Etkili iletişimin faydaları nelerdir? Etkili iletişim becerileri nasıl gelişir?Daha iyi bir iletişim kursaydınız dünya sizin için nasıl bir yer olurdu?

Etkili iletişim , sadece sizin ve karşınızda ki insanlarla aranızda ki bilgi alışverişi değildir.Burada ne söylemek istediğiniz , gerçekte ne söylediğiniz ve karşınızda kilerin nasıl yorumladıklarının tutarlı olmasıyla alakalı.İletişim becerilerinizi geliştirmek , başka insanlarla olan ilişkilerinizde dünya kadar fark yaratabilirsiniz.Bu sayede kişisel hedeflerinizi hayata geçirmek için bir olanak sağlar.Bizler sosyal varlıklarız ve başka insanlarla ilişki kurma şeklimizi değiştirmemiz bizlere fayda sağlar.Etkili İletişimin Hedefleri

Etkili iletişimin amacı olumlu bir şekilde kabul edilen ortak bir algı yaratmaktır.Bu şekilde başka eylem veya kararlar üzerinde hemfikir olabiliriz.

İnsanlarla aranızda ortak bir algı , konuyla ilgili anlaşma anlamına gelmemektedir.İletişimde yer alan tüm taraflar hemfikir olmayı kabul etmezler.Yine de bu hala etkili olarak sınıflandırılabilir.

Etkili İletişimin Faydaları

Etkili iletişim önemi, yanlış anlaşılmaları ve önemli bilgilerin karışma olasılığını azalttığı gerçeğine dayanır.Bu durum, durumların doğru şekilde değerlendirilebileceği ve zamanda tasarruf yapacağı anlamı taşır.Bu şekilde yanlış olan şeyleri varsayma potansiyelinden kurtulabilirsiniz.Düşünsenize bütün insanlarla düzgün bir iletişim kursaydınız neler olabilirdi.Başvuru yaptığınız işlerde kendinizi doğru anlatabilseydiniz.Annenize babanıza sevdiğiniz insanı doğru anlatarak tanıştırsaydınız.Sizce iyi olmaz mıydı?

Düzgün bir iletişim sayesinde dil,din,ırk topluluk  ne olursa olsun farklı düşüncelere sahip insanlarla duygu ve düşüncelerinizi doğru bir şekilde paylaşarak , tehdit edici olmadan size iyi bir ortam yaratabilir.Bu şekilde çatışmaları çözmek ve kararlar almak için birlikte çalışabilme ,saygılı ve anlayışlı hisler yaratır.

*Etkili iletişim çok önemlidir.Muhattap olduğunuz insanlarla aranızda  güvene inşa etmenize yardımcı olur.Düşünce konusunda net olmayan olumsuz duyguları azaltır.Bu şekilde iletişimin ortak bir hedefe doğru çalışma isteğini teşvik etmesi ile sonuçlanır.

*Etkili iletişim becerinizi geliştirmek sizde öz saygı yaratacaktır.Vermek istediğiniz mesaj güvenle teslim edildiğinde, karşınızda ki insanların sizi kucakladığını ve umduğunuz sonucu aldığınızı gördüğünüzde harika hislere kapılacaksınız.

*Bunun en önemli faydası , insanlarla ilişkilerinizi geliştirmek olacaktır.Bu konuda uzmanlığa eriştiğinizde , zorlu mesajları çakışma olmadan ve güveni yok etmeden iletmenizi sağlar.

Etkili İletişim Nerede Kullanılabilir?

Düşüncelerinizi iş yeri yada okul ile sınırlandırmayın.Sosyal etkileşimde iletişim becerilerini kullanarak daha iyi sonuçlar elde edebilecek ve etki çevrenizi genişletebileceksiniz.Bu sayede para toplama etkinlikleri,aile toplantıları,müzakerelerde daha etkili bir diyalog geliştirebileceksiniz.
Etkili iletişim nedir?

Etkili İletişim Becerileri Nasıl Geliştirilebilir?

Öncelikle kitap okuyabilirsiniz.Kitap okumak beyninizin her iki lobunu aynı anda geliştirecektir.Bunun yanında internette bu konularda makaleler okuyabilir yada bu alanda yazılmış kitapları inceleyebilirsiniz.Eğer yeterli zamanınız varsa bu tür kurslara katılabilirsiniz.


Comments