Etkili İletişim Engelleriİnsanlar arasında iletişimin başarısız olmasının birçok nedeni vardır.Birçok iletişim denemesinde mesajı gönderenin iletileri alıcı tarafından amaçlandığı şekilde alınmayabilir.Bu sebeple iletişimcinin mesajlarının net bir şekilde anlaşılıp anlaşılmadığını kontrol etmek için geri bildirimler alması önemlidir.

Beceriler aktif dinleme , netleştirme ve yansımaya yardımcı olabilir ama yetenekli bir iletişimci , etkili iletişimde araya giren engelleri fark etmeli ve bunları ortadan kaldırmalıdır.

Etkili İletişimde Ortak Engeller

·         Jargon kullanımı . Bilmeyenler için mesleki terimler,aşırı karışık ,Türkçe’de az bilinen değişik kelimelerin kullanılması bir engeldir.
·         Duygusal engel ve tabular.Bazı insanlar duygularını ifade etmekte zorlanmaktadırlar.Bazı duyguların aktarılması zor olmakla beraber tabu halini almış olabilir.Tabu yada zor konular siyaset,din, fiziksel engeller ,cinsellik,cinsiyet ve ırkçılık olarak görülebilir.Bu tür alanlar da iletişim engelleri arasında girmektedir.Bu konular arasına sıkışmak iletişimciyi çıkmaza sokabilir.

·         Alıcının dikkat dağınıklığı ,ilgisizlik ,konuşmanın ilgi çekici olmaması yada uygun olmayan zamanlarda uygunsuz konuların açılması engellerden biridir.

·         İnsanların algılarında ve bakış açılarında ki farklılıklar.

·         İşitme güçlüğü yada konuşma güçlükleri gibi fiziksel engeller.

·         Sözel olmayan iletişimin fiziksel engelleri.Sözel olmayan beden dili kaynaklı jest,mimik ,duruş gibi genel vücut dili ipuçlarını görememek iletişimi daha etkisiz hale getirir.Telefon konuşmaları,yazılı mesajlarve teknoloji tabanlı diğer iletişim kanalları genellikle yüz yüze iletişimde daha etkisizdir.

·         Dil ve lehçe farklılıkları ve tanımlanamayan aksanların iletişim için etkisi olumsuz yöndedir.

·         YAnlış varsayımlar,beklentiler ve ön yargılar da olumsuz etkiye sahiptir.İnsanlar genelde söylenenlerden ziyade duymak istediklerini duyarlar ve yanlış anlaşılmalar neden olurlar.

iletişim engelleri

·         Kültürel farklılıklar.Sosyal etkileşim normları, farklı kültürlerde duygularını ifade etme şekli yönünden büyük farklılıklar gösterirler.

Yetenekli bir iletişimci bu engellerden haberdar olmalı ve sürekli olarak anlayışı kontrol ederek ve uygun geri bildirimler sunarak etkilerini azaltmaya çalışmalıdır.

# İletişim nedir # Kitle iletişim nedir # Beden dili # Kadın beden dili # Erkek Beden dili

# İletişim becerileri  # Etkili iletişim nedir


Comments