ERP Nedir? Kurumsal Kaynak Planlaması


Enterprise resource plaing (ERP) kelimelerinin kısaltmasından oluşmaktadır.Türkçe’ye çevrilmiş ismi kurumsal kaynak planlaması olarak adlandırılmaktadır.Bir organizasyonu yada işletmeyi yönetmek için teknoloji,servisler ve insan kaynakları işlevini bir arada toplayan bütünleşik bir uygulama sistemidir.Bütü sistemi kullanmamıza izi veren bir iş süreci yönetimi yazılımıdır.

ERP programları en büyük özellikleri birleştirmektir.Ürün planlama,geliştirme,satış,üretim ve pazarlama birimlerini tek veri tabanına, uygulama ve kulanızı ara yüzü dahil bütünleştirmektedir.Yani tüm sistem tek bir alanda kontrol edilmek için toplanabilmektedir.

#Enterprise resource
plaing (ERP) kelimelerinin
kısaltmasından oluşmaktadır.

ERP Bir Kurumsal Kaynak Planlamasıdır
ERP programları genelde büyük işletmeler için tasarlanmıştır.Verileri özelleştirme ve analiz etme için tasarlanmıştır.Buna karşılık daha küçük işletmelerde ERP kullanabilmektedir.Genellikle bir iş sektörü veya bir birim için özelleştirilmiş hafif işlerin yönetimi için yazılım çözümüdür.
Günümüzde işletmelerin çoğu mevcut bir sistem olmadığı için yada eski yazılımların yetersiz olmasından dolayı ERP uygulamalarını kullanabilmek için ERP sistemleri kullanmaktadırlar.
İşletmelerin çoğu güncel olmayan ERP yazılımını değiştirmek için , iş birimlerinin kontrol şeklini değiştirmek için, muhasebe yazılımlarını değiştirmek yada ERP olmayan sistemlerini değiştirmek için ERP yazılımlarına geçmektedirler.Kurumsal Firmaların ERP Trendleri
ERP çalışma ve etki alanları değişiklik göstermektedir.Çalışma ve etki alanlarının değişmesi yeni teknoloji trendlerini ortaya çıkarmıştır.

Mobil ERP
Yöneticiler zaman ve mekan olmadan istedikleri bilgilere ulaşmak istemektedirler.Bu beklentilerini ve raporlar hastalıklarını yok etmek için mobil ERP yazılımlarına sarılmaktadırlar.

Bulut ERP
Bulut teknolojisi bir süredir gündemimize yerleşmektedir.ERP kullanıcıların çoğunluğu bilgileri bulut teknolojilerine saklamaya yanaşmamaktadırlar.Fakat değişen teknoloji ve verilerin büyümesi bu tutumu yavaş yavaş buharlaştırmaktadır.
#ERP iş sektörünü ve
 bir birimin özelleşmesini
sağlayan yazılım çözümüdür.

Sosyal ERP
Sosyal medyanın gelişmesiyle ERP sistemlerine eklenmesi konusunda önemli olup olmadığı merak edilmektedir.ERP sistemlerine satışı arttırabilmek için sosyal medyalar eklenmektedir.Fakat bunun etkili bir yöntem olup olmadığı merak konusudur.

Çift Katmanlı ERP
Daha önceleri işletmeler organizasyonlarının her yönünü bu sistemlere aktarmaya çalıştılar.Sonucun verimsiz ve pahalı bir tecrübe sunmasından dolayı bunu aşamalı yapmaya karar verdiler.

ERP İşletmeler İçin Neden Kritik Bir Öneme Sahip
Her iş süreci için eksiksiz bir çözüm yazılımı bulunmamaktadır.Buna rağmen Kurumsal Kayak Planlaması sistemleri tüm bu iş süreçlerini bir araya getirmektedir.Bu sayede işbirliğini geliştirmek , şirketinizin veriye dayalı karar almasına yardımcı olma ve iş verimliliğini arttırmak için daha iyi hale getirmeye çalışmaktadır.ERP sistemleri birden fazla fonksiyonu kapsayabilir.Fakat ana iş süreçleri aşağıda yazmaktadır.

Finans
Modern ERP sistemleri mali bilgilerinizin özetini sunan panolar yaratabilir.Bu sayede gerçek zamanlı bilgilere her zaman ulaşabilirsiniz.Aynı zamanda gündelik görevleri otomatik hale getirerek bilgileri manuel girmenize imkan tanır ve işinize yardımcı olur.Bu sayede işinizin yasal uyumluluğuna yardımcı olacak izleme seçenekleri barındırır.

İnsan Kaynakları
Şirket verilerini yönetme , bordu,işe alma ve diğer görevler de çalışan yöneticilerin görevlerini kolaylaştırmayı sağlar.Aynı zamanda çalışanların performanslarını takip etmenizi sağlar.İnsan Kaynakları sorunları ortaya çıkmadan önce bu sorunları belirleyebilirsiniz.

İmalat
Bu işlev , iş iletişimini geliştirmeye yardım eder.Günlük iş süreçlerini otomatikleştirir ve üreticilere, müşteri ihtiyaçlarını karşılama ve gerçek zamanlı verilere ulaşarak kaynakları yönetme özelliği sunar.Bu çözüm aynı zamanda proje ve maliyet yönetimi sağlayarak üretim planlamasını optimize etmenize yardım eder.

Tedarik Zinciri
Şirketiniz verileri hala elle giriyor olabilir.Deponuzda yada antreponuzda envanteri takip etmekte zorlanıyor olabilirsiniz.Kurumsal Kaynak Planlaması sayesinde bu işlemleri otomatik hale getirebilirsiniz.Bu size zamandan ve paradan kazanç sağlayabilir.

Neden Bazı İşletmeler ERP Sistemlerine Geçmeye Korkuyor?
Bütün çözüm ve seçeneklere rağmen bazı firmalar ERP sistemlerine geçiş konusunda tereddütler yaşıyorlar.Bunun birden fazla nedeni olabilir.Ama unutulmamalıdır ki korkunun olduğu yerde bir çözümde vardır.Neticede düzen kaostan doğmaktadır.

İşiniz İçin Doğru ERP Çözümünü Seçtiğinizi Nereden Anlarsınız?
ERP her şeyi düzeltmek için mükemmel bir yazılım çözümü bulmak zorunda değil.ERP , mevcutta kullandığız iş süreçlerini en iyi şekilde kullanabilen ve şirketinizde ki herkesin bilgileri aynı anda görebileceği bir teknoloji partneri olması yeterli.

İşletmenin Büyük Bir ERP Çözümünü Karşılayamıyor Olması
Bu çözü bütün bir paket gibi ya hep ya hiç olmak zorunda değildir.İlk etapta soru yaşan biriler için yazılı çözümleri alınabilir.
Comments