Beden Dili Nedir? Erkek ve Kadın Beden Dili


Beden Dili Nedir?

Etkili iletişim kurarken beden dili %90’lık bir etkiye sahiptir.Geri kalan %10 ise sözlü iletişimden ibarettir.Gördüğünüz gibi ana rol beden diline aittir.

İnsanların sözsüz iletişimi birkaç kategoriye bölünebilir.

Yüz İfadeleri: İnsanların gizli duygularını anlamak için yüzlerine bakmaya ve gözlemlemeye hevesli olmalıyız.Bilim insanları 7 evrensel mikro ifade ve yüz hareketleri keşfedilmiştir.Bunlar vücut dilinin önemli parçalarıdır.Vücut Hareketleri:Sürekli olarak birinin nasıl hareket ettiği , vücudunun bize yönelip yönelmediği incelenir.Vücut hareketleri bizlere tercihler ve sinirlenme durumları hakkında çok şey anlatabilir.Bunlar vücut dili araçlarıdır.

Süsler:Giysiler ,mücevherler ,güneş gözlükleri,saç stilleri,beden dilimizin tüm uzantılarıdır.Bazı renk ve stiller sadece başkalarına sinyaller göndermekle kalmaz, süslemelerle nasıl etkileşim içine girdiğimizi de anlatır.Bir insan sürekli saatiyle mi oynuyor?Vücudunda pamukçuk mu topluyor?Bunlar Beden dili ipuçlarını bize verir.

Beden Dili İlkeleri

Toplumun Beden Dili Nasıl Okunur?

Beden dilini okumak için iki taraf bulunmaktadır.

Kod Çözme:İnsanların bıraktığı ipuçlarını okuma yeteneğidir.Gizli duygu ve düşüncelerin anlaşılmasıdır.

Kodlama:Karşınızda ki yada çevrenizde ki insanlara ipucu gönderme yeteneğinizdir.Kişisel olarak markalaşmanızı , verdiğiniz ilk izlenimleri ve insanların sizinle birlikte vakit geçirdiklerinde nasıl hissettirdiğinizi bu şekilde anlayabilirsiniz.

Kadın ve Erkek Beden Dili

Erkek beden dili ve kadın beden dili arasında ki farklar hepimizde merak uyandırıyordur.

Erkek Beden Dili

Erkeklerin vücut dili hakkında bilinmesi gereken bazı gerçekler.

1.Erkekler ve Beden Dili

Erkekler beden dilini okumak için beyinlerinin farklı bölgelerini kullanırlar.Beden dilini okumada kadınlar kadar iyi olmadıkları tahmin edilmektedir.

Evet dediğimiz gibi kadınlar beden dili okumakta erkeklerden daha iyi olabilirler , çünkü davranışları değerlendiren beyin bölgelerinde daha fazla aktif bölge bulunmaktadır.Kadınlar diğer insanları değerlendirirken beyinlerinde yaklaşık 16 aktif bölge bulunurken , erkeklerde sadece 6 civarı aktif bölge bulunduğu söylenmektedir.

2.Erkekler,Kadınlar ve Yalanlar

Erkeklerin ve kadınların aldatma konusunda ki motivasyonları birbirlerinden farklıdır.
Erkekler daha ilginç ve güçlü görünmek için yalan söylemektedirler.Başkaları hakkında yalan söylediklerinden sekiz kat daha fazla yalan söylerler.

Kadınlar ise kendileri hakkında daha az , başkaları hakkında ise daha fazla yalan söylemektedirler.Bunu kendilerini daha iyi hissetmek için yaptıkları tahmin edilmektedir.

3.Erkeklerin Çekici Bulduğu Beden Dili İşaretleri

Erkeklerin beden dilinde hangi işaretleri çekici bulduğunu tahmin edebilir misiniz?Yapılan bazı çalışmalara göre erkekler belli bir alanda flört sinyalleri aldığında aşağıda ki işaretleri kriter alarak hareket etmektedirler.Yani kısacası  belli flört davranışlarına ilgi göstermektedirler.

Flört Davranışları:

*Gülümseyen kadınlar
*Anlamlı bir yüze sahip olanlar.
*Kol hareketleri minimal olanlar.
*Samimi gözlerler bakmak
4.Bir Kadının Favori Vücut Bölgesi
Yapılan bazı araştırmalara göre kadınlar , erkeklerde en çekici buldukları yer popolarıdır.

5.Erkek Cazibesi

Erkekler genel olarak ayak baş parmakları ilgilendikleri kişilere doğru olur.Eğer kimseyle ilgilenmiyorlarsa ayak baş parmakları genelde kapıya doğru olmaktadır.

Kadın Beden Dili

Kadın ve Erkek beden dili birbirlerinden pek farklı değildir.Fakat aralarında bariz ayırt edici bazı farklılıklar bulunmaktadır.

1.Kadınların Flört Davranışı

Erkeler ve kadınlar birbirinden farklı kur davranışları sergilemektedirler.Bir erkeği etkilemeye çalışan kadınların bilinçli yada bilinçsiz yaptıkları bazı davranışlar şöyledir:

*Erkekleri ikna etmeye yada etkilemeye çalışan kadınlar kaşlarını kaldırmaya ve gözlerini aşağıya indirmeye meyillidirler.Bunları dizlerde ki kurmaca flört sahnelerinde görmüş olabilirsiniz.

*Karşısında ki erkeğe bakarken başka birine bakıyor gibi yapıp aslında o erkeğe bakmaları.

*Kadınların cinsel organları dudaklarıyla orantılı olduğu söylenmektedir.Buna kendini taklit denir ve erkekleri çekmeye yardımcı olur.Belki bu sebepten mi bilinmez kadınlar parlak renkli rujlarla dikkat çekmeyi severler.

*Kadınlar flört ettiklerinde boyunlarına dokunduklarında hormonlar salgılanmaya başlar.

*Erkekler genelde büyük gözlü,küçük burunlu ,dolgun dudaklı ve yanaklı olan kadınları daha çekici bulmaktadır.Bu özellikler genelde östrojen düzeyiyle ilgilidir.

2.Atılgan olmanın Tazminatı

Kadınlar , erkekleri korkutmamaya çalışırlar.Beden dili açısından birçok farklı şekilde gerçekleşebilir.Kadınlar savunmasızlık ipuçlarını için itaatkarlık ipuçlarını kullanırlar.Aynı zamanda itici olmamak iç,in atılganlık için belirli hamleler kullanırlar.

*Kadınlar kaşlarını genelde daha ince yaparlar.Bu onların çaresiz görünmelerini sağlar ve erkeksilik görünüşünü azaltır.Bu erkeğin beyninde dişiyi koruyan bir hormon salgılanmasına neden olur.

*El bilekleri boyun eğmeye işarettir.Bu yüzden sigara içerken kadınlar sigarayı bilek hareketiyle eğerek sigarayı çıkartırlar.Bu genel bir durumdur bütün kadınlarda aynı değildir.

*Kadınlar iddialı görünmek istediklerinde ayakları birbirinden uzaklaşarak ayakta durabilirler.Bu erkeğin kadına güven duyduğuna dair bilinçaltı bir işarettir.
Kadın Beden Dili

3.Kadınlar ve Yalanlar

*Erkekler güçlü ve başarılı görünmek için yalan söylerken , kadınlar duygularını korumak ya da başkalarını kendileri hakkında iyi hissettirmek için kendileri ve kendileri hakkında daha az yalan söylerler.Genelde başkaları hakkında daha çok yalan söylerler.

4.Kadın Beden Dili İpuçları

Kadınlar , beden dili ipuçlarını gönderip almada erkeklerden daha iyidirler.

*Ortalama olarak bir erkek fark etmeden , kadınlar en az üç defa onların gözlerine bakması gerekiyor.

5.Erkekler ve Kadınlar İçin İpuçları

Bir erkeği çekmek için mükemmel bir görünüme gerek yoktur.Yapılan bazı çalışmalara göre, bir odada bulunan en iyi kadına karşı değil de flört işaretleri veren kadına genelde yaklaşıldığı tespit edilmiştir.


#İletişim nedir  # Kitle iletişim nedir # İletişim becerileri # İletişim engelleri

#Etkili iletişim nedir

Comments