Cynefin Çerçevesini Anlama-Problem ÇözmeFarklı problemler farklı çözümler gerektirir.Bunlardan Biride Cynefin Çerçevesidir.

Cynefin kelime anlamı olarak Galce bir kelimedir.1999 Yılında Dave Snowden tarafından yapılmıştır.Farklı problemlerin farklı çözüm yollarının olduğunu savunan bir düiüncedir.Bu  yönteme göre tüm durumlar eşit değildir ve farklı yanıtlar gerekmektedir.Bu tür sorunların çözümü için Cynefin Çerçevesi yöntemi kullanılabilir.

Cynefin Çerçevesi Ne İçin Kullanılabilir

Basit bir yorumla, tüm durumlar eşit yaratılmamıştır.Farklı durumların başarılı şekilde yönlendirmek için  farklı yanıtlar gerektirdiğini anlamamıza yardımcı olması için Cynefin Çerçevesi vardır.
Bazı durumlarda birinin bir problemi çözmek için basit bir şekilde ele almaya çalıştığını ve başarısız olduğunda kafanızın gerçekten karıştığını görmüşsünüzdür.Durum böyleyse , Cynefin Çerçevesine bir giriş gerçekten faydalı olabilir.

5 Parçalı Cynefin Çerçevesi

Yukarıda ki resimde 5 alan görüyorsunuz.Galiba sadece 4 alan görmüş olabilirsiniz.Ortada ki alan bozukluğun simgesidir.

5 Alan Ne Anlam İfade Ediyor ve Çözüme Katkıları Nelerdir

1.Alan : Açıklık, En iyi uygulamaların alanıdır.

Özellikleri

Problem iyi anlaşılmış ve çözümler belirgindir.Sorunları çözme minumum uzmanlık gerektirir.Yardım masalarının ele aldığı birçok konu bu kategoriye girmektedir.Önceden yazılmış komut dosyaları ile ele alınır.

Yaklaşım

Burada problemler iyi bilinmektedir.Doğru yaklaşım durumunu anlamak , onu bilinen bir kategoriye sınıflandırmak ve iyi bilinen ve potansiyel olarak betimlenen bir çözüm uygulamaktır.

2.Alan: Karmaşık İyi Uygulamaların Alanıdır.

Özellikleri

Bilinen bilinmeyenler hakkında genel bir farkınız olabilir.Cevap vermeniz gereken soruları ve cevapları nasıl alacağınızı biliyorsunuzdur.Durumu değerlendirmek , uygun eylem süreci geliştirmek için uzman bilgisi gerekmektedir.Yeterli zamanınız olduğunda , bilinen riskleri makul bir şekilde tanımlayabilir ve doğru bir plan hazırlayaiblirsiniz.Bunun için uzmanlık gerekmektedir.

Yaklaşım:

Sorunu sezin ve analiz edin.Durum değerlendirmesi yapmak ve bir eylem planı yapmak için uzman bilgisi kullanın ve planı yürütün.

3.Alan: Kompleks, Ortaya Çıkan Çözümlerin Alanıdır.

Özellikleri

Bilinmeyenler bulunmaktadır.Soru sormak için doğru soruları bile bilmiyor olabilirsiniz.Sorunu anlamaya çalışmak bile deneyim gerektirir.Son çözüm sadece keşfedildiğinde görünür.Başlangıçta net değildir ama sonunda bariz görünmeye başlar.Analizle ne kadar zaman harcarsanız harcayın, riski tanımlamak yada sorunu çözmek için gereken çözümü ya da çabayı doğru olarak tahmin etmek mümkün değildir.

Yaklaşım

Daha fazla bilgi toplamak için sistem geliştirin ve deneyin.Bunu yürütün ve değerlendirin.Daha fazla bilgi toplarken bir yandan da adımlarınızı belirleyin.Sorununuzu Karmaşık etki alanına taşıma hedef ile gerektiği kadar tekrarlayın.

4.Alan:Kaotik,Yeni Çözümlerin Alanıdır.

Adından anlaşılacağı gibi durum biraz çılgınlaşıyor.İşler raylardan çıktığında acil önceliğin saklı olması gerekiyor.Örnek olarak üretim kusurları olabilir.İlk odaklanacağınız nokta sorunu çözmek ve düzeltmek olmalıdır.Bu ilk çözümün en iyisi olmayabilir, ama çalıştığı sürece yeteri kadar iyidir.Kanama durduktan sonra nefes alabilir ve  gerçek bir çözüm üretebilirsiniz.

Yaklaşım

Bir kontrol ölçüsüne sahip olduğunuzda durumu değerlendirin ve sonraki adımları belirleyin.Sorununuzu başka bir alana doğru düzeltmek veya taşımak için harekete geçin.
5.Alan:Bozukluk-Ortada Bulunan Alan

Özellikleri

Nerede olduğunuzu bilmiyormusunuz.O zaman bozukluk durumundasınız demektir.Önzeliğiniz kendinizi bilinen bir alana taşımaktır.

Yaklaşım

Bildiğiniz ve bilmediğiniz şeyler hakkında daha fazla bilgi toplamaya çalışın.Daha tanımlı bir alana geçmek için yeterli bilgiyi edinin.
Bu alanların sınırları zor değildir.Etkinlik bazında , durumlar alan adları arasında sekebilir veya iki alan arasında ki sınırlarda yaşayabilir.

Özet
Bu yüzden, çerçeve sadece bir dizi farklı duruma nasıl yaklaşacağımızı değil, aynı zamanda içinde bulunduğumuz durumu tanımamıza yardımcı olacak nitelikleri de açıklamaktadır. Mükemmel çözümlere sahip olabilirsiniz, ancak yanlış bağlamda uygulandıkları takdirde, değersiz veya daha kötü, zararlı olacaktır.
Bu çerçeve sadece serseri saçlı yönetim adamları için yararlı değildir, yazılım geliştiricileri ve diğer tüm insanlar için yararlıdır! Bu, birçok farklı yaşam deneyimlerine uygulanabilir. Net paket, en uygun sonuçları elde etmek için doğru yaklaşımı ilgili durumla eşleştirmeniz gerektiğidir!

Daha kısa bir tanımla , alanlar arasında sekmeniz gerekmektedir.Durumunuzu bir alandan diğer alana taşımanız ve mükemmel çözümde sabitlemeniz gerekmektedir.

Comments