Simplex Süreci İle Problem CözmeSağlam Bir Yaratıcı Problem Çözme Süreci

Bazılarına göre kendimiz , başka insanlara göre daha iyi problem çözücüleriz.Çoğu zaman problem çözme için kişisel süreçleri kullanırız.Bu yöntemler genellikle yeteri seviyede iyi çalışırlar.Fakat bazı zamanlarda iyi çözümler üretmeyi özleriz ve sorunu doğru bir şekilde tespit edemeyebiliriz.
Bu yazımızda İnovasyonun Gücü isimli bir kitapta yer verilen sekiz adımlı simplex sürecine odaklanacağız.

Simplex Süreci, problemleri çözmek ve herhangi bir ölçekte projeleri yürütmek için basit ve etkili bir yöntemdir.Süreç tek bir düz çizgi olarak belirtilmek yerine , bir süreç olarak temsil edilmektedir.Bu durum bize Yani, bazı soruları kendimize sormadan önce çözüm moduna geçmeden önce duraklamak yararlı olmaktadır.

-Süreçte başarısız olan nedir?

-Müşterilerimiz için neyi geliştirmemiz gerekecektir?

-Müşterilere yardım edebilirsek onlar geri dönüşümü nasıl yaparlar?

Sorular çoğaltılarak çözüm için zemin hazırlanabilir.

1.Problem Bulma: Genellikle sorun açıktır.Bazen gördüğümüz açık problem , kök neden değil belirtiler ele alınır yerine.Yani, bazı sorunları sormak için çözüm moduna geçmeden önce durmak yararlı olacaktır.

-Müşterileriniz için neyi geliştirmeniz gerekmektedir?
-Müşterilere yardım edebilirseniz ,müşterileriniz hangi yönden memnun kalacaktır?
-Süreçte neyin başarısız olduğunun tespiti nedir?

2.Gerçekleri Bulma: Sorunlar hakkında ne biliyorsunuz?

-Veri toplanması ve analizi.
-Diğer insanlar sorunu nasıl görüyorlar?
-Daha önce hangi çözümler denendi?
-Faydaları neler olurdu?

3.Problem Tanımı:Problem bölgesini anladığınızda , artık ele alacağınız belirli bir sorunu tanımlayabilirsiniz.Etki için konuyu uygun bir şekilde sınırlandırmanız gerekmektedir.Geniş zamana ve sorunu etkili bir şekilde ele almak için zaman ve kaynağınız olmayabilir.Dar ve belirtileri ele alabilirsiniz.Bir soruyu ve sizi durduran nedir sorularını genişletmek için neden sorusunu sorgulamak etkili olacaktır.

4.Fikir Bulma:Burada problemi çözmek için fikirler ürettiğiniz bölümdür.Bunun için ekibiniz ve meslektaşlarınızla konuşmanız etkili olacaktır.Odak grupları ve beyin fırtınasını kullanabilirsiniz.Bu durum fikir bulmanın , fikirleri analiz etmenin ve onları eleştirmenin bir adımıdır.

5.Değerlendirme ve Seçme:Bu adımda geliştirilen fikirleri değerlendirip ve ileriye götürecek birini seçmelisiniz.Bu seçim çok açık olmalıdır.Eğer açık değilse seçenekleri değerlendirmelisiniz.

-İstenen gelecekteki durum ve takip edilmekte olan stratejiler ile tutarlı seçenek
-Çözümün etkisi ne olacak
-Çözümün maliyeti ne olacak.

6.Planlama:Bir seçim yapıldıktan sonra, uygulamayı planlamanın zamanı gelmiş demektir.Küçük sorunları çözmek veya küçük çapta ki projeleri yürütmek için bir dizi adımlar yeterli olacaktır.Daha büyük sorunlar ve projeler için daha resmi bir proje yönetimi yaklaşımı kullanılarak çözüme ulaşılmalıdır.

7.Fikir Satışı:Şimdiye kadar yapmadıysanız , paydaşlarınızın sizin fikirlerinizle ve sizin ekibinizle neyin peşinde olduğunuzu belirtin.

8.Eylem:Hazırlıklarınız tamamlandıktan sonra , çözüm üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.Dikkatli düşünme ve planlamanın daha hızlı , daha az olaylı bir çözümlemenin sonuçlandığı bölümdür.
Sekiz adımı uygulamak zor olabilir.Fakat çözümsüzlük ve sorunlar maliyet kaybı yaratmaktadır.Kayıpları önlemek için bu yol izlenebilir.Gelende basit projeler ve sorunlar için etkili olabileceği unutulmamalıdır.Bu sekiz adımı basit bir planlama olarak düşünebilirsiniz.Aşağıda belirteceğim gibi kendinize bir kontrol listesi yaparak bu adımları takip edebilir ve değerlendirebilirsiniz.

1.Algıladığınız sorunlar nelerdir?
2.Problem ile bağlantılı veriler nelerdir?
3.Genel anlamda ne gibi bir sorunu çözeceksiniz?
4.Hangi seçenekler mevcuttur?
5.Hangi seçeneği seçeceksiniz?
6.Seçilen seçeneği uygulamak için nasıl plan yapacaksınız?
7.Paydaşlarınız kimlerdir?Onları geminize almalısınız?
8.Sorunu çözüp , çözümü verin

Bir projeye bir sonraki adım attığınızda veya çözmenizde sorun yaşarken, bu yaklaşımı bir kez daha düşünün. Bu yaklaşımı faydalı bulacaksınız.Comments