Sezgisel NedirSezgilerinize mi güvenmelisiniz yoksa kalbinize mi?

Sezgileriniz güçlü olabilir.Fakat yanlış güçler yanlış kararlar vermenizi sağlayabilir.Bazen bilinçsizce yapmış olduğunuz davranışların bilincine ulaşacağınız bilgiler ve notlar aşağıda belirtilmiştir.Merak ettikleriniz için okumaya devam edin.

Sezgisel Nedir ve Nasıl İşe Yarar

Sezgisel,sorunları çözmek ,hızlı ve verimli kararlar almayı sağlayan kısa bir yoldur.Bu kural koyma stratejisi, karar verme süresini kısaltmaktadır.İnsanların sonra ki işlerini düşünmek için sürekli durmadan çalışmasına olanak tanır.Sezgisel yaklaşım birden fazla durum ve olayda yardımcı bir yöntemdir.Bu aynı zamanda bilişsel önyargılara da yol açabilir.

Neden Sezgisel Yaklaşımı Kullanırız?


Sezgisel, problem çözme ve karar verme süreçlerinde önemli roller oynamaktadır.Bir sorunu çözmeye çalıştığımız zaman ya da karar verme sürecine girdiğimizde , hızlı bir çözüme ihtiyacımız olduğunda genel olarak zihinsel kısa yollara yöneliriz.

Biliyorsunuz ama yinede hatırlatalım.Dünya aklımızın alamayacağı kadar bilgiyle doludur.Fakat bu bilgilerin sadece belirli bir miktarını işleyebilir.Bir durumun ya da kararın her yönünü düşünmeye çalıştığınız zaman başarılı olmanız zordur.

Karşı karşıya kaldığımız kitlesel bilgilerle başa çıkmak ve karar sürecini hızlandırmak için , beyin bu basit stratejileri kullanır.Bunların sayesinde işleri basitleştirip karar verme sürecini ve çözüme ulaşmayı hızlandırır.Bu sayede fazla zaman da harcamazsınız.

Büyük oranda günde sayısı binleri bulacak kararlar alırsınız.Mesela kahvaltıda ne yesem ya da ne yapsam bunların başlangıcı olabilir.Bugün ne giysem?Otobüse binmeli mi yoksa yürüyerek fazla yağları yakmalı mı?İş çıkışı arkadaşlarınızla bir şeyler içmeli mi yoksa kendinizi Excel yönünden geliştirmeli mi?

Sunum yaparken aynı grafik ve analiz yöntemlerini kullanır mısınız?Her gün verdiğimiz kararlar sonsuz ve sayısızdır.Bu durumlar karşısında sezgisel yaklaşım,bu tür kararları zorlanmadan ve ıstıraba dönüştürmeden kolaylık ile yapmamızı sağlar.

Mesela otobüs ile işe gitmenin faydalı ve hızlı olup olmadığını düşünürken , güzergah üzerinde yol yapım çalışmaları olduğunu hatırlayabilirsiniz.

Bu durumda otobüsün randıman kaybı yaşayacağını ve saatini aksatacağını kestirip işe gec kalacağınızı fark edebilirsiniz.Bu sorunu yaşamamam için erken kalkıp ya da farklı bir güzergah ile işe gitmeyi düşünüp yeni bir rota çizebilirsiniz.Sezginiz olası sonuçları hızlı şekilde düşünmenizi ve benzersiz sorununuz için çalışacak bir çözüme varmanızı sağlar.

Sezgisel Türler

İşinizi kolaylaştıracak iki tane sezgisel tür bulunmaktadır.

1.Kullanılabilirlik Sezgiselliği

Bir şeyleri akla getirmenin ne kadar kolay olduğuna dayalı kararlar almayı içerir.Örneğin bir şeyleri hatırlamaya çalıştığınızda sporla ilgili örnekleri hızlı bir şekilde hatırlayabilirsiniz.Bu tür durumlar kafanızda daha kolay erişilebilir olduğunda bu tür durumlarla sık sık karşılaşacaksınızdır.Genel olarak uçakla uçmayı düşündüğünüzde , hava yolu ve uçak kazalarını düşündüğünüzde uçmak size korku verecektir.Uçakla gitmeyi tehlikeli bulup kara yolu yada demir yolunu tercih edebilirsiniz.Aynı şekilde hızlı tren kazası gördüğünüzde ilk defa bineceğiniz hızlı tren deneyiminden vazgeçebilirsiniz.Hava felaketlerinin örnekleri akla kolay geldiğinden , kullanılabilirlik sezgisi uçak kazalarını gerçekte olduğundan daha sık oluyormuş gibi gösterebilir.

2.Temsili Bir Buluşsal Keşif

Mevcut durumu zihinsel temsili bir prototipe göre karşılaştırarak karar vermeyi içermektedir.Bir insanın güvenilir olup olmadığına karar vermeye çalıştığınızda , kişinin yönlerini sahip olduğunuz diğer zihne dayalı örneklerle karşılaştırabilirsiniz.Tatlı bir yaşlı adam size büyük babanızı hatırlatabilir ve o adama nazik ve kibar davranabilirsiniz.Örneğin yoga ,ruhsal şifacı olan bir insanla karşılaştığınızda ,hemen bir öğretmen ya da hemşire gibi bir şey yerine bütünsel bir şifacı olarak çalıştığını varsayabilirsiniz.Özellikleri , bütünsel bir şifacının zihinsel prototipine denk geldiği için , temsili bir yaklaşım , unu meslekte çalışmaya daha yatkın olarak sınıflandırmanızı sağlar.

Sezgisel Ön yargıya Yol Açabilir

Sezgiler problemleri çözmenizi ve karar verme sürecini hızlandırırken , hatalar yapabilirler.Bir şey geçmişte çalıştığı için şimdi çalışacağı anlamına gelmez.Var olan bir sezgiye dayanmak , alternatif çözümler üretmeyi yada yeni bir fikir ortaya çıkartmayı zorlaştırabilir.Örneklerde gördüğünüz gibi , sezgisel yaklaşım , ortak şeylerin nasıl oluştuğunu, temsili belirli şeylerin nasıl olabileceği konusunda yanlış yargılara yol açabilir.

Sezgisel yaklaşım ön yargı tarzı şeylere neden olabilir.İnsanlar diğer insanları sınıflandırmak için zihinsel kısa yollar kullanırlar.Çoğu zaman daha ilgili şeyleri göz ardı ederler.İnsanlar gerçekle uyumlu olmayan kalıplaşmış etiketler oluştururlar.

Sezgisel yaklaşım hayatımızı kolaylaştırır.Genelde oldukça hassas olabilecek hızlı kararlar vermemizi sağlar.Bu buluşsallıkların nasıl çalıştığının ve tanıttıkları potansiyel ön yargıların nasıl olduğunun farkında olmak, daha iyi ve daha doğru kararlar vermemize yardımcı olur.

Comments