Kısa Zamanda Daha Fazla Başarmak


Herkes için bir günde 24 saat varken neden bazıları verimli bazıları da verimsizdir.Çünkü bazı insanlar zamanı kendileri kontrol etmektedirler.Verimli zamanla verimsiz zamanı ayırt etmektedirler.Bazı insanlar en verimli saatlerinde işlerini yaparken bazılarımız ise bilgisayar oyunları oynayıp verimsiz zamanlarında verim yakalamaya çalışmaktadırlar.Bu sebepten dolayı zaman bazıları için hızlık akarken bazıları zamanı durdurup zaman içinde zaman yaratmaktadırlar.Eğer siz de bunların sebeplerini merak ediyorsanız soruların cevapları aşağıdadır.Daha Kısa Zamanda Daha Fazla Başarmanın Sırrı

Bunu söyleyerek başlayalım , gün içinde çok az saat bulunmaktadır.Bir yapılacaklar listeniz olmaktadır.Bu liste kağıt üzerinde her zaman olmayabilir ama her zaman yapmanız gereken işler vardır.İşinizi çoğu zaman erken bitirip eve geç gitmeyi engelleyemiyor musunuz?
Aşağıda paylaşacağımız farkındalıklarla her şeyin farkında varacaksınız.Bu şekilde her şeyin farkına vardıktan sonra bazı şeyleri nasıl düzelteceğinizi kendi kendinize sorgulayacaksınız.
İş yerinde zaman kaybını önlemek için toplantılar düzenlememek çözüm değil.Eğitim dünyasında resim ödevini yapmak ya da bir müzik aletine ilgi duymak ama zaman sıralamasından dolayı vakit ayırmamak da bir çözüm değil.Maksimum verimlilik sağlamak için gün içerisinde denge ve olay sırasını kafamızda planlayıp uygulamamız gerekmektedir.Bu kendi şahsınız için yapacağınız en önemli şey olacaktır.Bunu başardığınız zaman gününüze anki zaman eklenmiş gibi olacak.
Bunu başarabilmeniz için iki tane basit adım sunacağız.Bu adımlardan sonra kendiniz de yeni adımlar eklemekte özgürsünüz.

1.Adım-Verimli ve İşlerinizin Yolunda Gittiği Bir Haftanızı Düşünün.

* Çalışma saatiniz günlük ve haftalık olarak ne kadardır?

*Sürekli gerçekleşen toplantılar nelerdir.Ya da sizin belirlediğiniz ve belirli tarihlerde yapılması gereken şeyler nelerdir?

*Üretken olduğunuz saatler hangileridir? Bunu kategorilere ayırabilirsiniz.Örneğin gün içinde en yoğun olduğunuz saat sabah 09:00’mı ya da öğleden sonra işler hafifliyor ve sıkılıyor musunuz?
*Haftanın hangi günleri sizin için verimli ya da verimsiz?

*Sizce farklı işler farklı gün ve saatlerde daha etkili mi? Örneğin satış için mailler göndermek istediğinizde Cuma günleri öğleden sonra insanlar tatil moduna gireceği için başarısız ve verimsiz mailler olur mu?

Bu sorulara cevap verdikten sonra , kendinizi geriye atıp bir düşünün.Görevlerinizin ,derslerinizin , günlük işlerinizin mükemmel bir çalışma haftasına nasıl sığabileceğini görün.

Bunların ardından , bu zamanlamayı düzenlemek için boş bir çalışma takvimi alın.Odaklanacağınız önemli işler için en uygun zamanı bu takvimde ki bloklara yazın.Her görev için bunlar önemli ve önemli olmayan işler de dahil olmalıdır.Bu programı yaparken sizlerle çalışacak olan arkadaşlarınızı da plana dahil edin.Günün bir zamanında verimli olmayan biriyle çalışacaksanız bu iş için verimsiz zamanı yazmayın.Mailleri cevaplamak için de bloklarda yer verin.

2.Adım-Başkalarını Programınıza Uydurun

Bunları yapmaya başladıktan sonra işler ortaya çıkacaktır.Her hafta bu programa sadık kalamayabilirsiniz.Fakat bunu korumaya çalışın ve korumalısınız.Gününüzü verimli yapmak için takvimde bulunan kesintisiz bloklar da fazla zamanı sizin gününüze sıkıştırmak için paha biçilmez bir araç olacaktır

Toplantıları siz organize etmiyorsanız zamanınızı başkaları belirleyecektir.Bundan dolayı toplantılara liderlik etmekten kaçınmayın.Fırsatı geldiğinde bu görevi devralmak için istekli olun.Aşırı yük getireceğinden endişe olmayın.Sizin liderlik ettiğiniz zaman sizin emrinizde olacaktır.

İşin özü insanların sizin hangi saatlerde verimli olduğunu , işinizin olduğu zamanları ve boş zamanlarınızı bilmelerini sağlayın.Bu şekilde daha verimli ve insanların saygı duyacağı bir zaman portreniz olacaktır.Sizi istedikleri zamanlarda çekip bloke etmeyeceklerdir.

Sıra Sizde

Sizlerde zaman hakkında fikirlerinizi yorum kısmına yazıp diğer insanlarla paylaşabilirsiniz.Bu yazıya bu şekilde katkıda bulunabilirsiniz ? .

Comments