İş Yerinde İndüktif Akıl Yürütmeİndüktif akıl yürütme, deneyimlediğimiz belirli olaylara,yapmış olduğumuz gözlemlere ya da doğru veya yanlış olduğunu bildiğimiz gerçeklere dayalı genellemeler oluşturmayı kapsayan mantıksal düşünme türüdür.

İndüktif akıl yürütme,bir genelleme ve ya teori ile başladığımız tümdengelimi akıl yğrğtmeden farklıdır.Bunun ardından indüktif akıl yürütmeyi farklı olaylara uygulayarak test ederiz.
İndüktif akıl yürütme,birçok işverenin çalışanlarında aradığı eleştirel düşünme becerisidir.
Bu sebeple , iş başvurusu ve görüşmelerinde vurgu yapmak yararlı bir beceridir.

Endüktif akıl yürütmeyle ilgili bilgiler yazımın devamında yer almaktadır.Endüsktif akıl yürütme becerilerinizi nasıl önleyebileceğinizi ve nasıl bunu avantaja çevireceğinizi aşağıda belirteceğim örneklerde görebilirsiniz.Bu durum bir nevi alışılmış ve öğrenilmiş kalıpları olan insanların bir dizi yaptığı rutinler serisi olarak tanımlanabilir.Sizler de bunu kontrol altında tutup aynı klişeleri tekrarlamadan fayda sağlamayı geliştirebilirsiniz.

İş Yerinde İndüktif Akıl Yürütme

İşverenler genellikle , sorunlar çözen ,görev ve sorumlulukları yerine getirirken mantıklı düşünen,kalıpların farkında varan ve bu eğilimlere dayalı stratejiler ,politikalar veya öneriler geliştirebilen çalışma arkadaşlarına değer verirler.Bu özellikleri taşıyan çalışanlar endüktif akıl yürütüyorlar.

Endüktif akıl yürütme anlayışınızı geliştirecek bazı örnekler.Bunları okuyup kendi profesyonel deneyiminizde indüktif akıl yürütme örneklerini yansıtabilirsiniz.

*Örneğin bir öğretmen derslerini anlatırken uygulamalı bir anlatım sergiler.Bu anlatımı sergilerken öğrencilerin daha iyi öğrendiğini ve dersi sevdiğini fark eder.Bunun devamında ki derslerde aynı uygulamalı anlatıma derslerinde yer vermeye çalışır.

*Bir mimarı , işlerde sıhhi tesisat malzemeleri için bir maliyet paternini ilgilendirir , bunu takip eden tekliflerde sıhhi tesisat maliyetlerini tahmin etmeyi seçer.

*Bir hisse senedi aracısı , hisse senetlerinin vergi mevsiminde üst üste üç defa arttığını ve mart ayında müşterilere bir satın almayı önerdiği gözlemlenmektedir.

*Örneğin bir işveren işletmede başarıya ulaşmış ve uzun yıllar başarıyla hizmet eden çalışanlarını izlemeye karar versin.Bunun sonucunda bu çalışanların üç yerel özel okuldan mezun olduklarını fark ediyor.Bundan sonra işe alımlarda tüm enerjisini bu özel okullarda okumuş adaylara yoğunlaştırmasına neden olmaktadır.

*Bir satış temsilcisi referans olarak genelde , ürünlerinin yüksek kalitede ve satın alınmaya değer olduğunu düşünen müşterilerinin referanslarını sunar.

*Herhangi bir savunma avukatı bir dava için daha önce beraat olmuş aynı örnek davayı inceler.Burada elde ettiği yaklaşımı bir sonra ki davada uygular.

*Bir üretim müdürü kaza ve yaralanmalarla ilgili olarak örnek vakaları inceler.İncelemelerin sonucunda uzun vardiyaların kazaya sebebiyet sıklığının farkına varır ve çalışma sürelerini 8-10 saat ile sınırlandırmaya çalışır.

*Bir barmen , kişisel bilgilerini paylaştığında müşterilerin daha fazla ipuçları verdiğinin farkına varır.Bu sebepten dolayı kişisel bilgileri , bunu yapmak için uygun olduğunda kişisel olarak açıklamaya çalışır.

İş aramalarınızda Endüktüf Muhakemeyi Vurgulayın

Eğer işveren iş listesindeki endüsktif akıl yürütmeyi açıkça belirtiyorsa ya da iş için kritik olduğunu biliyorsanız , iş başvuru malzemenizden bahsedebilirsiniz.Mesela özgeçmiş kapağınızda endüktif akıl yürütmeyi başarıyla uygulayabilirsiniz.Beceri listenize endüktif akıl yürütmeyi ekleyebilirsiniz.
.yukarıda yazdıklarımızı özetleyecek olursak.Örneğin bir iş başvurusunda onlarca hatta yüzlerce insanın arasından sıyrılmanız gerekmektedir.Bu sıyrılmayı indüktif akıl yürütme ile şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

*Öncelikli olarak durumu tarif edin(Nerede çalışıyordunuz?Hangi projede çalışıyordunuz?)

*Daha sonra görevi tarif edin(Sorumluluğunuz nedir?Hangi sorunu çözmek zorunda kaldınız?Hangi gözlemleri yaptınız?)

*Aldığınız eylemi açıklayın(Hangi çözümü uyguladınız?Gözlemlerinizi bir çözüme veya eyleme nasıl dönüştürdünüz?)

*Son olarak , sonucu açıklayın(Eyleminiz soruna nasıl yardımcı oldu veya şirkete daha geniş bir şekilde yardımcı odlumu?) Bu teknik , görüşmeciye ,bir şirkete değer katabilecek endüktif akıl yürütme becerileriniz olduğunu açıkça gösterecektir.


Comments