Turşu Kavanozu Teorisi - Kavanozla Gelen Çözüm


Zaman yönetimi teknikleri.Turşu Kavanozu Teorisi Nedir? Zamanı ve Hedeflerinizi Yönetmek İçin Etkili Bir Yöntem.

Hızlı Bakış

Öğrenciler ve diğer insanlar için hayatlarının zamanlarını etkili kullanmaları için etkili bir yöntem.İşlerinizi yapmakta zorlanıyorsanız ve hedeflerinize bağlı değilseniz bu teori tam size göre.Teori hedeflerinizi ve zamanınızı basite indirgeyerek çözmeyi hedefliyor.Makalede lafı geçen büyük taşlar , kum,çakıl taşları ve su hayatınızda yer alan hedeflerin ve görevlerin büyüklüğünü simgeliyor.

Turşu Kavanozu Teorisi Nedir
?

Hayatımız büyük bir program gibidir.Hayatımızın her anını planlıyoruz ve hala işlerimiz bitmiyor.Daha üretken olsaydık stres seviyemiz yüksek derecede düşerdi.

Hayatımız gittikçe daha da yoğunlaşıyor.Büyük bir bitmeyen yapılacaklar listesine dönüşüyor.İnsanların çoğu işlerini bitirmek için zaman ayırabilir fakat dinlenmek ve kendilerine zaman ayırmak için vakit bulamayabilirler.

Sandy Klim tarafından geliştirilen Turşu Kavanozu teorisi önceliklerin farklı bir şekilde sınıflandırılmasını ele alıyor.Bu yöntem sayesinde günlük hayatımızda yapılacak işlerin önemlilerinin bir nevi görselleşmesine yardımcı oluyor.Yapacağımız görevlerin miktar ve boyutunu görselleştiren bir metot.

Klim Turşu Kavanozu teorisi isimli bir makale yayımlamıştır.Bu makalesinde teoriyle ilgili yöntemler paylaşmıştır.Bu teorisinin nasıl kullanılacağı ve yaratacağı faydalar şöyledir.
Gününüzü planlamak için büyük bir turşu kavanozuna sahip olduğunuzu düşünün.

*Üç yada Dört büyük taş parçası alın ve bu kavanoza doldurun.
*Sonra küçük çakıl taşları alın ve kavanoza ekleyin ve çakıl taşlarının kavanoza yerleşmesi için kavanozu biraz sallayın.
*Bunun ardından bir avuç kum ekleyin .
*Ardından kavanozda ki alanı suyla doldurun.Kavanozun içinde birçok şey bulunmaktadır.Kavanozun içinde sadece nesneler değil her bir öğenin sırası ve hacmi vardır.Önce suyu ve kumu koyacak olsaydınız , sonra çakıl taşlarını ve en son kayaları koysaydınız daha çok yer kaplardır.Bunun tersine kavanoza önce büyük taş parçaları komaya çalışırsanız kavanoz kırılabilir.
Gününüzü planlamaya çalışmak da böyle bir duruma benzemektedir.Yapılması gerekenler önce yüksek önceliğe sahip büyük olaylar (kayalar),sonra orta sınıf işler (çakıl taşları),sonra da rutin şeyler (kum) kavanoza eklenmelidir.Ayrıca kavanozunuza aile ve kişisel zamanınız(su) için yer olması gerekmektedir.

Turşu Kavanozu Teorisinde Büyük Taşları Nasıl Kullanabilirsiniz?

1.Bir liste yapın.Hafta başında Pazar akşamı yada pazartesi sabahı o hafta gerçekleştirmek istediğiniz büyük taşları yazın.Bu yazacaklarınız önemli şeyler olması önemlidir.Eğer haftanın bitiminde bunları yapıp yaptıklarınıza baktığınızda bir gurur yaşarsınız.Sadece iş alanında değil , aynı zamanda hayatınızın hedeflerini ve hayallerinizi de dahil ettiğinizden emin olun.

2.Kısa tutun.Başlangıçta sadece 4-5 büyük taş seçebilirsiniz.İlk başlarda 10 ve daha fazla büyük taş seçmenize gerek yok.Daha sonraları haftada kaç tane büyük taş seçebileceğinizi yargılayarak daha iyi olabilirisiniz.Ancak şimdilik günde en fazla bir büyük görev yapabilirsiniz.

3.Büyük taşları yerleştirin.Haftalık programınıza bakmayı unutmayın.Şayet iyi bir hafızanız yok ise haftanın günlerini birer saatlik bloklara yazın.Mevcut randevuları kaydedin.Ardından büyük taş parçalarını alın ve bunları programınıza yerleştirin.Onları tamamlayacağınızı bildiğiniz bir yere eklemeye dikkat edin.Bunları yapmak için kendinize zaman ayırın.

4.Gelecek olan çakıl taşlarına yer açın.Mümkünse programın kalanını doldurmaya çalışmayın.Yeteri kadar çakıl taşı eklemeye çalışın.Her sabah programınıza bakıp bir tane büyük taş parçasını gerçekleştirmeye çalışın.Gerekirse her sabah bunu kendinize taahhüt edin.Sıkı bir program başka şeylerin kaçınılmaz olarak uzun sürdü durumlarda , bir şeyleri geri itmeye eğilimlidir.

5.Erken yapın.Eğer yapabilecek durumunuz varsa büyük taşları sabah ilk işinize yerleştirin.Mümkünse büyük taşları sonra ki zaman için planlamayın.Sorun çıktığında engellenebilir.

6.Gurur duymak.Hafta bittiğinde geriye bakın ve büyük taşlardan bitirdikleriniz için gurur duyun.

Sıra Sizde

Bu yöntem hakkında düşündüklerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz.Daha önce buna benzer yöntemler denediyseniz faydalarını ve etkisiz yönlerini paylaşabilirisiniz.


Comments