Tomodoro Tekniği İle Zamanı Yönetmek - Domates Tekniği


Bu Basit Teknik Verimliliğinizi Süperstar Yapacaktır

Domates Tekniği Nedir ? Domates Tekniğini Kim Neden Buldu?Domates Tekniği Hayatınıza Ne Katabilir? Gerçek Adı Pomodora Tekniğine Neden Domates Tekniği Deniliyor?

Hızlı Bakış

Pomodora tekniği tam size göre bir teknik olabilir.İtalyanların Türklere benzediği söylenir.Galiba aynı yapıya sahip olmamızdan dolayı bu teknik biz Türklere de uygun gözüküyor.Uzun soluklu çabaları sevmediğimizi varsayarak bu teknik tam bizlere göre.Tabi bu tekniğin bir sıkıntısı sürekli olmalı ve her pomodoro bölünmemeli.Kısa ve sürekli adımlar olmalı.Su damlalarının sürekliliği gibi olmalı.Zamanla yapmak istediğiniz şey alışkanlık haline döndüğünde artık zamanınızı kontrol edebilecek bir profesyonel olabilirsiniz.

Pomodora Tekniği

Pomodora Tekniği’nin adını aldığı Domates Şeklinde ki zamanlayıcıdan kaynaklanmaktadır.1980’li yıllarda hala üniversite öğrencisi olan İtalyan girişimci Francesco Cirillo bulmuştur.Bu sayede
Üretkenliği en üst düzeye çıkaran ve tükenmişlik hissini azaltan basit bir çalışma alışkanlığı geliştirdi.Bu uygulama, geçtiğimiz son on yılda batıda yazılı ve uygulamalı verimlilik araçları arasında popülerliğini sürdürdü.Türkiye’de yaygınlığı neredeyse yok derecesindedir. Pomodora tekniği adını İtalyanca domates anlamına gelen pomodora kelimesinden almıştır.Cirillo çalıştığı sıralarda domates şekline benzeyen mutfak zamanlayıcısı kullandı.

Zaman yönetimi aracı, 90’lı yıllardan itibaren kolay ve pratik olması sebebiyle popüler bir hal almıştır.Son yıllarda birkaç mobil uygulamaya ilham kaynağı olmuştur.En popüler verimlilik yöntemi olarak seçilmiştir.

Pomodora yani Domates Tekniği Şu Şekilde Çalışır

*Bir pomodora , geleneksel olarak 25 dakikalık bir zaman aralığıdır.Bu aralık için bir zamanlayıcı ayarlanılır.

*Zamanlayıcı başlatıldıktan sonra dikkat dağıtılmadan bir görev üzerinde yoğunlaşılır.Bu süreçte e-postalar kontrol edilmemeli , internete bakılmamalı ve dikkat dağıtıcı her şey telefonlara dahi bakılmamalı.Çok önemli bir şey pomodora akışını keserse bu görevi bırakın ve daha sonra tekrar deneyin.

*Belirlenen aralık tamamlandığında 3-5 dakikalık mola verilmelidir.Cirillo’nun ilkeleri sizi iş sırasında işten kısa süreliğine uzaklaşmaya, herhangi içecek yada sigara molası ayarlamaya çalışıyor.Akılda tutulması gereken şey , 5 dakika düşündüğünüzden daha hızlı geçecektir.Bu sebepten dolayı çok fazla bir şeye bağlı kalmayın ve mola bittikten sonra işe dönmeniz zor olacaktır.Bunu araştırmayı yapanlar söylemektedir.

*Her 4 pomodora’dan sonra 15 yada 30 dakikalık bir mola vermek önemlidir.Bulunduğunuz bölgeden uzaklaşmak ve beyninizin rahatlaması için önemlidir.
Bunlar tekniğin temel ilkelerini oluşturmaktadır.Bu teknikte özelleştirmeler için yeterince alan bulunmaktadır.

Sıra Sizde

Teknik basit görünebilir.Hayatımızda 15 dakikalık zaman dilimleri kolay ulaşılabilir hedefler gibi gözüküyor.Mesele hedefleri sağlamak değil sürekli olabilmektedir.Sizlerde bu teknikle ilgili fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.Bu sayede makalemize ve okurlarımıza katkıda bulunabilirsiniz.Comments