Nasıl Organize Olunur - Zaman Yönetimi


Hızlı Bakış 

İş hayatında , evde yada okulda zaman konusunda organize olmaktan yoruldunuz mu?Her şey bir şeylerin farkına varmak ile başlar.Öncelikle zaman da hayatımız ve işimiz gibi bir organizasyon parçasıdır.Nasıl bir işyeri iyi organize olamamışsa verimlilik ve huzur minimumsa zaman da öyledir.Hayatımızı organize etmeye çalıştığımız gibi zamanı da organize etmeliyiz.

Nasıl Organize Olunur-Zaman Yönetimi 

Yarım saat içerisinde ne kadar zaman kazanabilir siniz?

Zaman yönetimi , oturup mükemmel bir programa sahip olmak yeterli gözükebilir.Zaman gibi görünen şey tam odaklanma ile bir göreve başlamayla eş değerdir.

Zaman yönetiminin önemli yönlerinden biri ,istenilen şeylere ulaşmayı sağlamasıdır.Çoğu zaman , bizim zamanımızı kaybettiren şeyler vardır.Örneğin dalıp gittiğimiz diziler , filimler ve spor programları gibi.

Genelde yapmak istediğimiz şeyleri erteliyoruz , görmezden gelip durumu tersine çevirmiyoruz.
Tabi ki zamanımızı bir şeylerle doldururuz.Meşgul olduğumuzu söylenip duruyoruz ama bunu söylemek için erken davranıyoruz.Mailleri okuyoruz, toplantılara hazırlanıyoruz, toplantılara girip çıkıyoruz , sosyal medya hesaplarımızı güncelliyoruz.

Çalışma zamanımızı doldurmanın yolları tümü bizim için faydalı olsa dahi aşırı şekilde de kullanılabilir.

Dikkat dağınıklıklarımızın farkında olamıyorsak, ne kadar zaman harcadığımızı kestiremiyorsak , çalışma günümüzde hiç zamanımız kalmayacaktır.

Sonra bunalıp ne yapacağımızı bilemez bir halde çok şeyin kaldığını kafamıza yerleştiririz.
Yeni bir başlangıç için geri adım atmalısınız.Kendinize şu soruyu sorabilirsiniz.Bugün gerçekten ne yapmak istiyorsunuz?

Saatinizi otuz dakika için ayarlayın ve ne yapabileceğinizi görmeye çalışın.

Bu zaman diliminde tekbir görevi ele alın  ve yoğunlaşarak göreve odaklanın.Bugün başka ne iş yapacağım diye endişelenmeyin görevin tadını çıkarın.

Bunu nasıl yapmalısınız?

Kendiniz için günün en verimli saatini ve rahat hissettiğiniz ortamı keşfedin.

Daha sonra alışkanlığa dönüşmesi için bunu sürekli tekrar edin.

Yapacağınız iş sabahın ilk işiyse , zaman geçirmek ve işi bitirmek için zamanı kendiniz ve işiniz için durdurun.

Belki siz sabahın 11’inde üretkensiniz.Belki de akşam saatlerinde daha üretken ve konsantresiniz.En verimli zamanınızı keşfedin.

Üretken olduğunuz zamanı fark etmeye başlayın.Bunu yapmak için iki yol bulunmaktadır.Ya bir şeylerle uğraştığında zamanın nasıl geçtiğini fark etmediğinizde ya da elinizde ki işi erteleyip genelde hangi zamanda yaptığınızı fark ettiğinizde anlarsınız.

Bir göreve odaklanmak için harcayacağınız zamanı belirlediğinizde , dikkat dağıtıcılardan kaçınıp verimsizliği en aza indirip elinizden gelen her şeyi yapın.

Görevler Üzerine Odaklanmak ve Dikkat Dağıtıcılardan Kaçınmak İçin Yapabilecekleriniz.

*Mailinizi sadece otuz dakika için kontrol etmeyin.Sosyal medya hesaplarınıza sadece otuz dakika bakmamaya karar verin.Meşgul olduğunuzu belirmek için masanıza meşgul olduğunuzu bildirecek bir not dahi bırakabilirsiniz.

*Bir göreve odaklanmayı deneyin ve ne kadar zaman kazanabileceğinizi öğrenmeye çalışın.
*Hayatımızda ve iş dünyasında her zaman günün en üretken zamanlarıyla bizim üretken olduğumuz zamanlar aynı olmayabilir.

*Kendinize bir zaman sınırı tanımlayın .bu sınır içerisinde nasıl verimli ve konsantre olacağınız hakkında kendinizi zorlayın.Bunu şu şekilde kendinize sorabilirsiniz.Yarım saat içinde ne kadar zaman kazanabilirim?

*Gün içerisinde sekiz saat boyunca odaklanmamız zor olabilir.Bunu daha verimli hale getirmek için kendinize anlık patlamalar yaratabilirisiniz.

*Yoğun odaklanma ve zamanın büyüsünü kendimiz ve işimiz için dikkat dağıtmadan uzaklaştırarak , daha organize olabilir ve verimliliğimizi büyük ölçüde arttırabiliriz.

Sıra Sizde

Sizlerde zamanın nasıl organize edilebileceği hakkında ki fikirlerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz.Bu konuya katkıda bulunmak isterseniz de yorum kısmı sizlere açık olacaktır.Comments