Eisenhower Matrisi Nedir


Eisenhower Matrisi

Tüm Diğer Verimlilik Araçlarını Unutabilirsiniz- Eisenhower Matrisi İhtiyacınızın Çoğunu Karşılayacaktır.


Hızlı Bakış

Bir şeyler yapmak için ne kadar düşündünüz ve kendinize aynı soruları sordunuz.Bugün nereden Başlamalıyım ?

Öğrenci,çalışan veya işletmeci olun hepimiz aynı sorunlarla karşılaşıyoruz.
Yapılacaklar listesi yapmak kolay bir iştir, ancak verimli bir şekilde nasıl ele alınacağını bilmek yeterli değildir.

İşte bu konuda verimlilik için en etkili araçlardan biri burada incelenecektir.

Eisenhower Matrisi Nedir?

Eisenhower Matrisinin kökenleri 1960’lı yıllara dayanmaktadır.Bu matris Stephen Covey’in Etkili İnsanların 7 Elışkanlığı kıtabında bahsetmesinden sonra sıçrama yaşamıştır.

Tarihçe

ABD ‘nin 34. Başkanı Dwight Ike Eisenhower matrisin arkasında ki adamdır.Başbakanlığından önce Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı olarak generallik yapmıştır

Hayatı süresince verdiği kararla ve problem çözme yaklaşımı onu acımasız karar verme yetenekleri ve üretken tabiatıyla üne kavuşmasına neden olmuştur.

Eisenhower’in karar verme yöntemi iki basit kıstasa dayanmaktadır.Aciliyet ve önem.

Aciliyet ve Önem

Peki bu iki basit kriter daha üretken olmamıza nasıl yardımcı olacak?

Her görevin önemini değerlendirerek ve bunu bitirmek için hazır olduğunuz süreyle karşılaştırarak , her görevi dört kategoriye ayırabiliriz.

Bu kategoriler Eisenhower matrisinin dört parçasını oluştururlar.Önce yap,daha sonra yap , delege etme, ortadan kaldırma.

1.  1.  Parça –Acil ve Önemli

Bu kategoriyi dörde ayrılmış bir bütün olarak düşünürsek birinci parçada görevler hedeflerimize ulaşmamız da yardımcı olur.Bu görevler anında dikkat gerektirmektedir ve önce bu görevleri tamamlamaya odaklanmalıyız.

İmalat raporlarını hazırla , müşteri numunelerini gönderme gibi bunları örnekleyebiliriz.

2.Parça-Önemli ve Acil Değil

İkinci parça daha sonra yapabileceğimiz görevler içindir.Bu görevler mevcutta önemlidir ama daha az acildi.Birinci parçada ki görevler tamamlandıktan sonra bu aşamaya geçilmelidir.
Örnek olarak yeni tedarikçi firma araştırması yada çalışan memnuniyet anketi gibi.

3.Parça-Önemli Değil Acil

Bunun diğer adı delege çeyreğidir.Daha az önemli olan fakat yine de acil olan görevler içindir.Bu parçada mümkün olan yerlere görevler vermelisiniz.

Arkadaş çevreniz,aileniz,size yardım edebilecek insanlar, freelance çalışan insanlar yada 3. Parçada bulunan görevler için işi dışarıya yaptırma gibi örneklerle sorunu çözmelisiniz.

Örnek olarak araba sigortasının yenilenmesi için kardeşinize rica etmeniz gibi.

4.Parça-Önemli değil Acil Değil

Dördüncü parçada bahsi geçen şey önemli ve acil olmayan boşa zaman harcanan faaliyetler olarak adlandırılmaktadır.Hedeflerinize katkıda bulunmadığı gibi acil de değillerdir.Bu görevlerden kaçınmak diğer konulara daha fazla zaman ayırmaya yardımcı olur.

Örnek olarak arkadaşınızın düğünü için yeni kıyafetler bulmak gibi..

Neden Eisenhower Matrisini Kullanmalıyız?

Gerçek anlamda acil ve önemli arasında ki farkları gözden kaçırmak kolaydır.Çoğumuz önemli olduğuna düşündüğümüz görevlerle uğraşıp duruyoruz.Hangi görevin acil hangisinin önemli ayrımına varmadan zamanı etkisiz kullanıyoruz.Bu durum genellikle önemli görevlerimizi ihmal etmemize neden olmaktadır.

Bu matrisin biz insanlar için üretkenliği arttırmamıza yardımcı olmasından ziyade, sürekli olarak bizlerin büyük resmi görmemizi sağlamaya çalışmaktadır.

Matris Nasıl Kullanılır?

Matrisi uygulamak için genelde iki seçenek bulunmaktadır.

1.Manüel olarak yazarak denemek.
2.Bunun için otomatik araçlar kullanmak.

Matrisi manüel kullanmak istiyorsanız basit liste modeli yaparak zamanınızın çoğunu harcadığınız görevlerin listesini yazabilirsiniz.Daha sonra bunların hangi parça da olduğunu belirleyip o kısma atayın.Belirtilen sırayla görevler üzerinde çalışabilirsiniz.

Ya da çeşitli platformlarda buna benzer görev listelerini barındıran uygulamalar yada yazılımlar kullanabilirsiniz.

Eisenhower Matrisi tüm üretkenlik araçlarından farklı olan yanları

-Bu matris bir görevin değerini sorgulamaya itiyor.
-Bu akıllı çalışmanıza yardımcı olur.
-İşiniz daha anlamlı ve daha verimli olacaktır.

Sıra Sizde

Daha önce buna benzer araçlar kullandınız mı?Bu tekniğe benzer zaman yönetimi ile ilgili araçlar yayımlamıştık.Sizde web sitemizi inceleyerek diğer zaman yönetimi araçlarını inceleyebilirsiniz.Bu konuda fikriniz varsa yorum kısmına yazarak bizlerle paylaşabilirisiniz.

Comments