Leary’nin Gülü Yöntemi Nedir

Leary’nin Gülü Yöntemi

Unutmayın davranışınızı değiştirmediğiniz sürece karşınızda ki kişinin davranışları hep aynı olacaktır.

İletişim kurarken nasıl kurulacağını öğreten yöntemlerden biri.İletişim yönünden insanın kendini geliştirmesi için pratik bir yöntem.Timothy Leary tarafından 1960 lı yıllarda bulunan bir yöntem.

Hızlı Bakış

Leary’nin davranışına göre davranış davranışı çağırır.Eylem ve tepki, neden ve sonuç , gönderme ve alma gibi.Yaklaşık 50 yıl sonra Leary’nin Gülü yöntemi , insan etkileşimini incelemek için kullanılacak basit ve etkili bir modeldir.

Leary’nin Gülü Nedir

Timothy Leary , 1960 yıllarında Berkeley ve Harvard’da psikolog ve profesördü.Leary’nin gülü psikolojik bir çalışmanın insan davranışının etkisine bıraktığı bir iletişim modelidir.Leary’e göre davranış davranışı çağırır.Eylem ve tepki ,neden ve sonuç,gönderme ve alma gibi.
Diğer insanlarla ilgilenirken temel 2 ihtiyacımız bulunmaktadır.

1.İnsanları ve çevrelerini etkilemek isteği

2.İnsanlar tarafından kabul edilmek istiyoruz.

Bu ihtiyaçlar bize tanıdık geliyor olmalı.İnsanların söyleyeceğimiz şeyleri duymalarını ve bilgi birikimlerimizi kullanmalarını istiyoruz.Bunlar fikirlerimiz kabul edilsin ve kendimizi iyi hissedelim diyedir.Leary’nin Gülü koordinat sistemi bazı temel nedenlere ihtiyaç duyar.Bunlar;
Okullarda koordinat sisteminin ne olduğunu biliyorsunuzdur. Yatay bir çizgi ve dikey bir çizgi. Leary’nin koordinat sistemi de böyle bir şeydir.

Dikey çizgi; Etki düzeyinizi gösterir. Üstte çok fazla etkiye sahipsinizdir. Altında fazla etki olmamaktadır ya da hiç etki yoktur.

Yatay çizgi; Bu çizgi kabul düzeyini göstermektedir. Birlikte tarafı çok fazla sayıda kabul anlamına gelmektedir. Karşı taraf çok az kabul anlamına gelmektedir.
Bu çizgilerde 4 davranışla sonuca kavuşacaksınız

1.Yukarıda ki davranış: Çok fazla etki uygulamak üzerine odaklanılmalı

2.Aşağıdaki davranış: Hiç etki göstermemek üzerine odaklanılmalı

3.Birlikte davranış: Kabul üzerine odaklanılmalı.

4.Karşıt davranış: Kabulden başka çıkarlar üzerine odaklanılmalı.

İnsanların nasıl davrandığı hakkında davranışlarla ilgilidir, insanların ne olduğu ile ilgili değildir. Bu ikisi arasında büyük farklar vardır.Bazı insanlar genelde bazı davranışları gösterseler de, bu davranışların onlarda olduğu anlamına gelmez.Senin kimliğin, senin ne olduğun bunlar değiştirilemeyecek davranışlardır.Davranışlarınız yapmanız gereken şeylerdir.Sizin ne olduğunuzdur davranışlar ve onlar değiştirilebilir ve değiştirilmelidir.

Bu Model Nasıl Kullanılabilir

Önemli olan şey şudur; Eğer bir kişinin sergilediği davranışlardan hoşlanmıyorsanız, o vakit değiştirmeniz gerekecektir ve zor bir durumdur.Bu durum oldukça farklı bir düşünme şekli gerektirecektir.Çünkü biz insanlar birbirimizi suçluyoruz.

Doğru ya da yanlış olabiliriz.Fakat bu durum bizi hiçbir yere götürmez.Bu etkili bir şey değildir.Aslında bu şekilde sevmediğimiz her şeyi besleriz.

Başka bir kişinin lider davranışı göstermesini istiyorsak , o zaman kendimizin takipçisi olmalıyız.Örnek vermek gerekirse bir kişinin fikir üretmesini istiyorsak ve kendi sorunlarını kendi başına çözmesini istiyorsak bunun için kendimize dikkat etmeliyiz.Bu durumda diğer kişi kendi fikirlerini ortaya çıkartana kadar kendi fikirlerimizi sessize alıp onun ortaya çıkmasını beklemeliyiz.
Eğer diğer bir insanın daha sıkı takip etmek istiyorsanız , o vakit kendinizde sorumluluk alıp ona yakınlaşmanın başka yolunu bulmalısınız.Örnek vermek istersek , her zamana bir meslektaşımızı daha sıkı takip etmek istiyorsak bizim de inisiyatif kullanması gerekmektedir.İnisiyatif alma olayını denememiz gerekmektedir.Bu durumda onunla öğle yemeğine gitmeyi teklif edebilirisiniz.Bu defa birlikte bir yemek yapalım gibi organizasyonlar deneyin.Bakalım bu durum size ne getirecek.

Bir insanın saldırgan tavırlarından bıkmış olabilirsiniz.Paranın birazda diğer tarafını düşünmelisiniz.Belkide kendimizi savunmayı bırakmamız gerekmektedir.Böyle bir durumla karşılaştığınızda şöyle deseniz mesela, koliler yapışmıyor daha iyi yapışacak bantları nerede bulabilirim deseniz.Belki de bu durumdan vazgeçecektir.Ve sizinle belki biraz daha mücadele ettikten sonra bu davranışları bırakacaktır.

Aynı şekilde diğer kişinin kendini savunmayı bırakmasını istiyorsanız , ona saldırmadığınızdan emin olun.Meslekteşınız çok geçmeden size yardım edecek ve yapabileceği bir şey var mı diye soracaktır.
Unutmayın davranışınızı değiştirmediğiniz sürece karşınızda ki kişinin davranışları hep aynı olacaktır.

Comments