Asansör Konuşması 30 Saniyede İletişim


Asansör Konuşması 30 Saniyede İletişim

Otuz Saniyede insanlarla nasıl iletişim kurulabilir? Kısa bir zaman diliminde bir kişiyi nasıl ikna edersiniz? Bir iş için çok kısa bir zamanınız mı var bu yöntem muhteşem olabilir.

Bu konuyu asansör yöntemiyle birbirine bağlayalım. Çünkü asansör de ki geçirdiğimiz zaman ile anormal durumlarda şans yakalamamız için gereken zaman çok kısa.Bu sebepten dolayı bu iki durum etkili iletişim yönünden birbirine benzemektedir.Yazı boyunca bu konuyu asansör konuşması olarak açıklayalım.

Asansörde insanlarla iletişim kurmak çok garip neden mi ?

*Çünkü herkes ayrı yönlere gidiyor.

*Yabancı bir insanla küçük bir kutuda sıkışıp kalmışsınızdır.

*Çünkü ortaya çıkan etkileşim zamanı çok kısa.

Bir asansördeki insanlarla iletişim kurmak, sosyal bir ortamda iletişim kurmaktan farklıdır. Bu nedenden dolayı etkili iletişim yöntemleri arasında değerli bir yöntemdir asansör konuşması yöntemi.
İnsanların çoğu, asansörde başka insanlarla iletişim kurmaya çalışmaz. Hayatın garip bir parçası olarak kabullenip bu şekilde devam ederler.

Her alanla insanlarla iletişim kurabilecek sosyal, karizmatik bir insan olmayı isteyebilirsiniz. Belki de iletişim kurmadan geçirdiğiniz zamanı telafi etmek istersiniz. Ya da gittiğiniz her yerde insanların sizi sevmesini istiyorsunuz.

Bu durum muhteşem. İlk başta ne yapmamanız gerektiğini engellemeniz gerekiyor.3 korkunç gerçeği inceleyelim birlikte.

1.       İletişimden Kaçınma

Bu birçok şekilde gerçekleşir.

*Duvara bakma

*Telefonunuzu kontrol etme

*Ceplerinizi ve araç anahtarınızla oynama

Gerçekçi olalım. Asansörün duvarları ilginç değil.Cep telefonunuz muhtemelen asansörde çekmiyordur.Muhtemelen anahtarlarınızın yerini biliyorsunuzdur.Bunu kontrol etmenizi gereği yoktur.Bir ortamda yada asansörde insanların sizinle iletişim kurmasını bekleyebilirsiniz.Elbette kimse bunu yapmayacaktır en azından her zaman.Çünkü yapmış olduğunuz bu hareketler beni rahatsız etme mesajı vermektedir.

2.Küçük Konuşmalar yapma

İletişimi perçinleme konuşmaları seçmelisiniz.

*Hava durumuna değinme

*Yerel haberler ve sporla ilgili gelişmelere değinme

*Asansörle ilgili şikâyetlerde bulunma ne kadar yavaş indiğine dair konuşmalar yapma

Bu yöntem birinci yöntemden daha etkili gözükebilir. Ama gerçek böyle değildir. Bu yöntem iletişimi hızlandırmanın ilk adımı sayılabilir.

1.       Dip Not: Gülümseme ve Göz Teması Kurma

Bu çok açık görünebilir, ama bazen kendi kendimize sarılırız, unutmak çok kolaydır. Bunu yapmak, gülümsemek ve göz teması kurmak diğer insanlara arkadaş olduğunuza dair güçlü sinyaller gönderir. Aslında bu temelde etkili iletişim başlangıcıdır. Genelde insanlar kopyalama eğilimlidirler ve onlarda gülümseyeceklerdir. Bu da insanları iyi bir ruh haline sokup bağlantı kurmaya açık hale getirecektir.

2.Dip Not: Merhaba Demek

Yine basit bir işlem gibi gelebilir ama harikalar yaratabilir. Sessizliği kırarsanız, insanlar sizinle iletişim kurmak için daha hevesli olacaklardır.

Bunları yaparsanız genelde insanlar size nazikçe bir imajınız yada saçlarınız hakkında iltifatta bulunurlar. Aslında bu şekilde yavaş yavaş kişisel gelişim konusunda gelişmeye başlarsınız.

3.Basit ve İlginç Bir Soru Sorma

İnsanlara gerçek bir ilgi gösterme, onların sizi sevmesi için emin bir yoldur. Fakat asansörde ya da günlük koşuşturmaca da pek vaktiniz olmayacaktır. Bu durumda odaklanıp diğer insanlar hakkında ne kadar küçük olursa olsun bir şeyler öğrenmek önemlidir.

İçerik odaklı sorular, yorumlar yapabileceğiniz bir şey fark ederseniz iyidir.

*Köpeğinizin cinsi nedir?

*O pantolonu nereden aldınız?

Soruları farklı düşünebilirsiniz.

*Bugün heyecanlı bir iş yapıyor musunuz?

*Nereye gidiyorsunuz?

*Güzel bir gün geçirdiniz mi?

Bu sorular genellikle kişi hakkında ilginç bir şeyler öğrenmeyi sağlar. Bu şekilde etkili iletişim için insanlarla tekrar karşılaştığınızda size veri sağlayacaktır.

30 Saniye de İletişim

İnsanlarla iletişimin başlangıcı 30 saniyede başlayabilir. Bu şekilde iyi dostluklar ve arkadaşlıklar kurulabilir.30 saniyelik asansör konuşmalarıyla apartmanınızda yeni dostlarınız olabilir. Bir iş kompleksinde 30 saniyelik iletişimlerle yeni işiniz ve size inanacak yeni iş arkadaşlarınız olabilir. Bu yöntemle onlarca arkadaşınız olabilir. Hatta iletişim yönünüz o kadar güçlü olabilir ki arkadaşlarınıza farklı zamanlarda randevu bile vermeniz gerekebilir. Evet, her şeyin başı 30 saniye.


Comments