Kitap Önerisi Kilit Adam

    Seth Godin Kilit Adam

Kitap iş dünyası , kariyer ve kişisel gelişimi hakkında bilgiler veriyor.Çok kalın bir kitap olmaması okunaklı kılıyor.Dünyada ve hayatımızda bazı şeylerin nedenlerini sorgulatıyor.İlk defa karşılaşabileceğiniz deneyimler ve dip notlar aktarıyor.Bunları birlikte inceleyelim.

Kitapta insanda var olan amigdala denilen bir organ vari birimden bahsediyor.Bu organ bizi hayatta tutmaya çalışan hayatta tutarken bazı aksiyonların nedenlerine cevap arıyor.Örneğin işten kovulma korkusunun arkadaşınızın açıklarını öne çikartarak bilinç altınızda sizin sıvışmanızı ve koruma altına almanızı sağlamaya çalışması gibi.

Ed Sudd adında bir adamdan bahsediyor.Amerika da fırtınadan dağılan evlerin asıl nedeninin ahşap değil de çiviler olduğunu tespit edip bir inovasyon örneği sergilemesini anlatıyor.

Kitapta müdendislik fakültelerinin asıl açılma amacından bahsediyor.Eğitimle ilgili olarak ayrıca not sistemini eleştiriyor.İlk okul sıralarından bu yana bizlerin talimatları izlemek için yetiştirildiğimizi anlatıyor.Ve kitap ta artık talimat uygulayıcaların kalmayacağından bahsediyor.Devrin kilit adam devrine dönüştüğünden ve fark yaratan insanların öneminden bahsediyor.

Fransanın ham madde bulamamasından dolayı el yapımı ürünler ürettiğini ve bu alandan dünya devi olduğunu anlatıyor.Seri üretme şansınız azsa atölye tipi ve kopyalanamayan ürünlerin gücünden bahsediyor.

Kitabın en can alıcı nokası ise kopyalanamayan ürünlerin kıymetinden bahsetmesi.Ürettiğiniz şey ne kadar az kopyalanabiliyorsa o kadar değerli olduğundan bahsediyor kitap.

Son olarak mekanik Türk denilen bir icattan bahsediyor.Eski zamanlarda bu makinanın yenmediği santranç ustası kalmadığından ve makinanın foyasından bahsediyor.Ve makinaya neden mekanik Türk denildiğinden bahsediyor.


Comments