PSİKOLOJİK DENEYLERLE YÖNETİLİYORUZ

      Hayatı körü körüne yaşıyoruz.Bilmemiz gereken şeylerden uzağız.Falan şeyden filan şeyden…Ben de şey kelimesine takılı kaldım Can yücel gibi neyse…

   Çoğumuz farkında olmadan önemli şeyler kaçırıyoruz.Eğitim yaşantımızda matematiğe ve fiziğe  fazla değer veriyoruz.Ancak ve ancak nasıl yönetildiğimizi , kontrol edildiğimizi önemsemiyoruz.Bizim için  önemli şeyler gözümüzle gördüğümüz şeylerdir.

   Yahu ne anlatmaya çalışıyorsun sen der gibisiniz.Tamam ağzımdaki baklayı çıkartacağım.Bazı incelediğim uzmanlar çağımızın,  fen bilimlerinden uzaklaştığını söylüyor.Mesela fizik alanında yeni keşifler çok fazla yok.Matematik alanında farklı bir teorem kolay kolay çıkmıyor.Devir farkında olduğumuz ama nedenini bilemediğimiz şeylerin çıktığı bir devir.

   Yeni bilgi çağında kitleler ve toplumlar önemli durumda.Fen bilimlerinden ziyade soyut bilimler ön planda.İnsanlar Lenin , Marks ,Hitler gibi insanların nasıl milyonlara hükmettiğini merak ediyor.Burada devreye psikoloji ve sosyal psikoloji deneyleri  giriyor.

   Çoğumuz facebook da bazı deneyleri illa ki okumuşuzdur.Fakat   vah çekmişizdir yada lanet okumuşuzdur.İşin aslı pek umurumuzda olmamıştır.Sizin olmuş mudur?Benim dahi pek olmadı.Bu deneylerin yapılma amacı farklı ama…Bizleri daha iyi yönetebilmek için , zayıf yönlerimizden faydalanmak için yapılıyor.

   Adı aklıma gelmiyor , piyanist filminde oynayan üstad oyuncunun deney adında bir filmi vardır.Hapishane olarak ayarlanan kurmaca bir oyunda, insanların nasıl değiştiğini anlatan bir film.Filmi izlemişseniz görmüşsünüzdür. Oyun olduğu bilinmesine rağmen her şey ciddiye alınır.Ve isyan patlak verir.

  Sadece film deyip geçmek isteyebiliriz.O izlediğimiz film ama gerçekleri yapıldı .Yapılmaya da devam edecektir.Ha bu arada sizce bu deneylerden hiç Türkler de yapmış mıdır.Cevabı merak ediyorsanız söyleyeyim evet yapıldı.Amerika’da ünlü bilim adamlarında Muzaffer Sherif(orijinali Şerif) de bu deneylerden yapmıştır.

   Bu işin başını çeken bilim adamlarından Milligram gelmektedir.Bir deneyinde eletrik sandalyesine bağlanmış bir aktör ve kurmaca olayı bilmeyen denekler vardır.Denekleri tek tek makineye bağlayıp kontrol komutları veren uzman da es geçilmemiştir.Deneyde denekler bilmedikleri aktöre soru sormaktadır.Her bilinmeyen soru da elektrik şoku verilmektedir.Aktör o kadar ustadır ki elektirk şoku tüm vücudunda hissedilmektedir.Fakat gelin görün ki denekler kendilerini kontrol edemeden 320 volta kadar elektrik vermiştir.Hatta denekler neden böyle bir şey yaptıklarının farkında dahi varmamıştır.

   Bu deneyden şu sonuç çıkmaktadır.İnsanlar sorumluluk kendinde olmadıklarında acımasız olabilmektedir.Sorumluluğu başkaları aldıklarında acımadan yüzlerce volt elektriği masum insanlara verebilmektedir.

   Gördüğümüz gibi bu alanda yapılan her deney bizi yönetmek için kullanılabilir.Bu deneyler masum ve araştırma aşkıyla yapılıyor olabilir.İşin aslı çok da masum değil.Bu şekilde nasıl yönetildiğimizi görüyoruz.


   Sizler de Asch ve Muzaffer Sherif deneyleri gibi deneyleri inceleyebilir siniz.Hatta bunları incelemekle kalmayıp başka deneyleri de inceleyin.Bu şekilde insan yönetimi ve insan beyninin nasıl gafil avlandığını görebilir siniz.-Biraz farkındalık, İnisiyatifleri kendimiz için kullanmamız gerekmektedir. -

Comments