ÇARŞI PAZAR EKONOMİK Mİ
Memleket olarak ucuzluk hastasıyız.İki kuruş ucuz ürün için 5 TL yol parasına acımayız.Neden?Çünkü başkasından ucuza aldığımız malzemeler övünç kaynağımızdır.

                Aynı arabayı 100 TL ucuza almak bizim için başarıdır.İşin içinde hava atmak varsa 100 TL önemlidir.Hatta o 100 TL yi yol parasına harcarız yine de ucuza aldık havaları atarız.Aslında ucuza almak değil , hava atmak amacımız.

                Süpermarketlerin doğuşu bu övgü için malzeme olmuştur.Annemiz hiç dememişmidir “ Ayy Pazar daha ucuz” diye.Neymiş efendim marketler pazarlar kadar ucuz olamazmış.

                Ya o organik hastalığımıza ne demeliyiz.Köy pazarı ismini duyduğumuzda gözümüz parlar.Organik tereyağına hücum ederiz.Organikliği de tartışılır hani köy pazarlarının.Bir de ucuz derseniz hiç sanmıyorum.İşin içinde organik olunca 5 TL fazla verilmez mi deriz hep.

                Güzel bir bahar sabahıydı hiç unutmam.Pazar tuzağına ben de düştüm.Hiç denemediğim mahalle pazarlarından birinde alış veriş yapmak zorunda kaldım.Tuttum pazarın yolunu.Hedefim belliydi al ve kaç.

                Kendimi toplayıp ilk tezgaha yanaştım.Domates 2 TL yazısı hoşuma gitti.Fiyatı belliydi .Tabi ben öyle sanıyordum.2 kg domates isteyip gidecektim.İstedim ve istediğime pişman oldum.Pazarcı ağabey 5 TL ye tamamlamak için benimle yarışa girişti.İstemeden 1 TL fazla harcadım

                Sonra başka tezgahlara da yanaşmaya başladım.Hangi tezgaha yöneldiysem hedefi tutturamadım.İstediğimden fazlasını sattılar.Meğer ne zormuş Pazar alış verişi.

                Her şeyden fazla fazla satma çabasını da geçtim.Yeşillik alırken pazarcı ağabeyler “bak maydanoz aldın , marul da al çok güzel salata olur “ gibisinden markaja devam ettiler.”Bak pilavın yanına cacık yaparsın” diye diye bütçeyi aştırdılar.Amaç illa ki satmak.

                Sözün özü pazarlar da ürünler ekonomik fiyatlar da olabilir.Fakat istediğinizi ayarında alamayacağınız bir gerçek.Pazar esnafı satınalma uzmanı kıvamında.Baş edebilmek güç.

                Eğer bütçenizi aşmadan alış veriş yapmak istiyorsanız taktik kullanın.Öncelikle alacaklarınızı yazarak listeyle pazara gidin.O ambiyansta kontrolü kaybediyorsunuz.Hele yanınızda komşunuz varsa tam kontrol kaybı oluyor.Komşunuz bezelye alırken size de zorla aldırabilir.Soğan alalım derken bir bakıyoruz patateste almışız.


                Sonuç olarak pazarlara ekonomik diyorsanız biraz düşünün.Her zaman bütçenizi aşacağınız gerçek.Sevgiyle kalın.Biraz farkındalık.İnisiyatifi kendiniz için kullanmanız dileğiyle. 

Comments