AL SAT MI ÜRETİM MİAl ve sat sektörüne yönelmeye zorlayan sabit giderler ve zararları

   Al sat keyfine bak cümlesini duymayanımız var mıdır?Üretmekten bıkan insanların lafıdır.Zorluğun verdiği histir.Üretmekten kaçıp satış ve alış işine yönelmek sizce mantıklı mı?

   Biliyoruz değimli…Uzmanlara göre üretmek çok önemli.Üretim olmazsa ülke çöker.Ve zaten çökmek zorunda.Üretmeyip satmaya neden yöneliyoruz…Üretimin zorluğunu biliyoruz.Ne kadar zor olduğunu eminim çoğumuz bilmiyoruz.

   Üretim demek sabit gider demek.Ülke üretmemizi istiyorlar.Üretelim derken sabit giderleri de sırtımıza vuruyorlar.Üretim yapan bir işletmenin sabit gideri sizce nelerdir?Hadi birlikte tespit etmeye çalışalım.Sabit muhasebe giderleri , iş güvenliği masrafları , kira , elektrik , su ,yüksek vergiler…Daha fazla saymamıza gerek yok galiba.

   Gördüğümüz gibi üretimin anlamı zorluktur.Hem işletmenin güvenliğini sağlamalıyız hem de kar elde etmeliyiz.

   Sadece sabit giderlerle iş bitmiyor.Üreteceğimiz ürünün standartlara uygun olması gerekiyorsa bir masraf daha çıkıyor.Mesela profil üretecek bir firma TSE ,İSO gibi kalite testleri yapmak zorunda.Bunları yaparken kar da etmek mecburiyeti var.

   Giderler artınca ve kar düşünce üretim durmak zorunda kalıyor.İşletmelerin ailelerini geçindirmesi için bir şeyler yapması gerekiyor.Sonunda sabit giderlerin az olduğu al ve sat mantığına sarılıyorlar.Bu sektör fazla elaman gerektirmiyor.Biraz sermayenin ve ucuz malın olması yetiyor.Nede olsa her malın bir alıcısı vardır.Ayrıca iş güvenliği kanununa göre az tehlikeli yer olduğunda uzman tutma zorunluluğu da bulunmamaktadır.

   Şimdi diyeceksiniz ee alıp satmak daha karlı.Durum böyle olunca rekabet devreye giriyor.Rakipler çoğaldıkça ucuz malzeme sıkıntısı doğuyor.Üretiminde az olması ucuz malzeme bulmayı zorlaştırıyor.

   Malzeme yüksek , alım gücü düşük olunca otomatik olarak devalüasyon meydana geliyor.Yani paramız değer kaybediyor.Bu durumda parası olan bastırıyor ve piyasada 5 tl olan ürünü 3 TL ye alıyor.Hem de 50000 adet falan alıyor.Ürünü de normal değerinin altında satarak rekabet kızışıyor.Sonuç olarak 1000 adet üründe elde edilecek kar 2000 adet üründe elde edilmiş oluyor.

   Bu yüzden al sat yada üretim yaparken rotanızı dikkatli seçmelisiniz.Aksi halde yüksek rekabetin altında ezilirsiniz.Parası olanlar yüklü malzeme alıp 3 TL ye ürün sattıklarında sizin ürünleriniz patlar.

   Al ve sat işini yapmak istiyorsanız kendinizi önce tartın.Nerelerden ucuz malzeme alacağınızı önceden belirleyin.Ve markalara dikkat edin.X marka kesici malzemeleri 2 TL ye alabilirsiniz.Ürünün piyasada giden markası karbosan ise o ürün yine elinizde kalabilir.


Comments