POST İT MUCİZESİ   Maç kaybetmek, oyun oynarken yenilmek,sınavı kazanamamak...Yenilgilere verdiğimiz isimlerdir.Hiç istemediğimiz kavramlardır.Mahvolduk,yıkıldık gibi yenilgilerle körükleriz kayıplarımızı.Gerçekten kötü bir durum.Eminim benim gibi siz de bu durumla karşı karşıya gelmek istemezsiniz.Olumsuz durumlara çok fazla odaklanırım.Sizler de odaklanıyorsunuz değil mi?Bu sorun birçok insanın sıkıntısı.Ama bu sıkıntılardan iyi şeyler çıkartan insanlarda var.

   Cırt cırt bandı bilir misiniz?Elbette bilirsiniz...Başarısızlığın silinmiş nesnesidir.Orman gezintisinde otların içinde kalan bir adamın başarı hikayesinin kelimesidir.Bu ağabey bakmış bu otlarda kanca var.Bu kancalar birbirini tutuyor.Almış ilhamı. Sonra her gün kullandığımız cırt cırt bant çıkmış ortaya.

   Peki sağlam yapıştırıcı yapmaya çalışan adamı duydunuz mu? Yapıştırıcıları kalitesiz olmuş bir adam düşünün.Yapıştırıcılar elinde patlamış.Satacak güçte yapıştırıcılar değilmiş.Biz olsak ne yapardık.Kesin iflas ettiğimizi kabul ederdik.Fakat bu adam yenilgiyi olumluya çevirmiş.Kimden bahsediyorum diye sorar gibi hissettim sizi.Tabi ki Spencer Ferguson Silver den bahsediyorum.

   Bu arada Pi'nin yaşamı filmini izlediniz mi?İzlemediyseniz tavsiye ederim.Vahşi bir kaplanla aynı teknede yaşamanın zorluğu anlatılıyor.Tabi kide ana tema bu değil.İnsanların zor şartlarda nelerden fayda sağlayacağını gösteriyor.Düşman olduğu kaplana bağlanmanın nasıl olduğu vurgulanıyor.

   İşte sizler de ben de yenilginin içinde fayda aramalıyız.İçimizde ki kaplanı eğitmeyi ve sevmeyi öğrenmeliyiz.En küçük yenilgide her şey bitti dememeliyiz.Elimizde ki başarısız şeyleri post-it gibi başarıya çevirebileceğimizi unutmamalıyız.Başarının sırrı farklı bakış açısı ve inisiyatif kullanmaktır.
Amigdala Nedir?,Tıklayın...

Kontrollü dikkatin önemi nedir ? tıklayın!

 

Comments