KONTROLLÜ DİKKAT ve UZMANLIK ALANI GERÇEĞİ

   Elbise alırken tezgahtarlar ile muhattab olmayan var mıdır? Muhattablık fıtratta var.Tezgahtar arkadaşların yüz ifadelerine dikkat ettiniz mi? Bu işi yapanlar yüz ifadelerini kontrol etmeyi öğrenmişlerdir.Kırk defa kıyafet deneyin , kızmış dahi olsalar kolay kolay anlayamazsınız.Çünkü kontrollü dikkat onların işi.Bir bakıma onların uzmanlık alanıdır.

   Kendinize hiç sordunuz mu?Küçük bir kışkırtmada yüzümüzün aldığı şekil nasıldır?Yöneticimiz azarladığında yüzümüz kırışır.Duygu hallerimizi belli ettiğimiz de üstümüze daha çok gelirler.

   Kontrollü dikkat yeteneğimizin gelişmesi için basit teknikler vardır.
   Her gün aynanın karşısına geçip;

  • Moralimizin bozuk olduğunu düşünelim.Moralimiz bozuk değilmiş gibi davranalım.Yüz ifademizi kontrol altında tutmaya çalışalım.
  • Ya da çok sevinçli olduğumuzu varsayalım.Ama bunu kimse bilmemeli.Kendimizi bu şekilde kontrol etmeye çalışarak sonuca varabiliriz.
   Örnekleri çoğaltabiliriz.Duygu durumumuza göre müdahale edilmek istemiyorsak , pratik yapmamız önleyici olacaktır.

   Uzmanlığı , kişinin yetkin olduğu konu olarak biliriz.Gelin konuyu farklı pencereden inceleyelim.İşlemci denildiğinde aklımıza İntel gelmez mi? İntel , geçmişte bilgisayar üreticisiydi.Farklı parçaları üretmek yerine işlemciye yöneldi.Alanının isim babası ve markası oldu.Aklımızda İntel eşittir kalite düşüncesi oturdu.Mesela Sarar kelimesi takım elbiseyi çağrıştırmaktadır.   Bu firmalar binlerce çeşidi pas geçtiler.Tek ürüne odaklandılar.Sonuç markalaşma oldu.

   Sizler de işinizi geliştirmek için bu firmaları örnek alabilir siniz.Uzmanlık alanını , yetenek değil de yoğunlaşacak alan olarak belirleyebilirsiniz.Bu şekilde kebap , döner , tantuni satan işletmenizi , meşhur tantuniciye dönüştürebilirsiniz.

  Kontrollü dikkat ve uzmanlık alanı bir bütündür.Duygularınızı kontrol etmeden başarı gelmeyebilir.Basite indirgenmiş farkındalıklı bir hayat dileğiyle...


-İnisiyatif güçtür-

Comments