KİŞİSEL BÜTÇE PLANLAMASI   Bütçe kavramı uzmanlık alanımızdır.Tabi ki sözde...teoride muhteşem bilgiliyiz.İş pratiğe geldiğinde hayallere karışır.

   Evde kahvaltı yapmayanlar vardır .İşe geç kalma korkusu , biraz daha uyuma tembelliği gibi...Dışarıda kahvaltı için bahaneler-imizdir.İşin salı çok farklı.Dışarıda kahvaltı keyfi bütçemizi sarsmaktadır.Sağlığımızı da bozan kısmı da saymayalım.

   Evde kahvaltıyı pas geçtik diyelim.Sözüm meclisten dışarı...Aç ayı oynamaz misali , aç şekilde öğlene kadar dayanamayız.İşe gittiğimiz yol üzerinde illa ki favori bir pati-serimiz vardır.Aldıklarımız birkaç liradır.Gözümüze gelmeyebilir.Hadi ne kadar harcadığımıza bakalım.

   Börek alalım 2 TL (İyimser düşünüyoruz , bazen bu limiti aşarız.)
   Hamur işi kuru kuru gitmez.Hadi mis gibi böreklerin yanına ayran da alalım.O da 1,5 TL.

   Ayda 22 gün çalışıyoruz ortalama.Toplam harcamamız 77 TL oldu.

   Gördüğümüz gibi  dışarıda kahvaltı yapmak masraflı.Günlük 2-3 TL sıkıntı yaratmaz.Ay bazında ise ciddi rakamlar tutar.Ay sonu bütçesinde 77 TL delik açıldı bile.Ay sonu giderlerini hesaplamadan kaybımız 77 TL oldu.Obeziteye ve damar hastalıklarına çıkartılan davetiyeyi de saymıyoruz.

   Dışarıda yapılan kahvaltıya harcanan paralarla neler yapılabilir?
 

  • Elektrik faturası ödenebilir.
  • Eve sınırsız internet bağlatabiliriz.
  • İki kişinin cep telefonu faturası ödenebilir.

   Örnekleri çoğaltabiliriz.Seçim bizim.Sağlığımızda ve bütçemizde delik büyümeye devam edecektir.Bu bize bağlı.Bütçemizi ve sağlığımızı yıpratmak istemiyoruz değil mi?Artık bütçemizi analiz edip neleri boşa harcadığımızı tespit edelim.Plan yapılmaya başlandıktan sonra gerisi gelecektir.Kontrollü Dikkat Nedir?Tıklayın...
   
İnisiyatif Nedir?Tıklayın...
 
 

Comments