ARTAN KARŞILIKLAR YASASI   Neden bazı arkadaşlarımızı daha çok severiz ? Anlam veremiyoruz değil mi? Onlarca insan tanırız .Hatta tanıdığımızı sanırız. Ama bazıları daha kıymetlidir.Bunlar Artan Karşılıklar Yasasının bir sonucudur.

   Bu yasa farklı bir düşünce tarzıdır.Yasaya göre her şeyin bumerang etkisi vardır.Her atış fazlasıyla geri döner.Hem de kat kat...Amerikan Dolarının üzerinde resmi olan şahsın bir eseri olan yasadır. Benjamin Franklin konu düşünce olunca pek yanılmamış.Adına da boşuna yasa dememiş galiba.

   Yasaya göre her iyilik bize geri dönüyor.Kötülükte tabi...Hemde fazlasıyla...Üstelik kişisel çekiciliği de arttıran bir yasadır.Rüzgar eken fırtına biçer sözünü ve olumlusunu karşılayan yasadır kısacası.

   Sözün özü iyilik yapan karşılığını kat kat fazlasıyla alır.Sizce de böyle değil midir.Can Yücel'in şiirlerinde de yazdığı gibi hiç üzdüğümüz yerde üzülmedik mi? Sevdiğin kadar sevilirsin demedi mi Can Abi ? Sanki farkında olmadan bu yasayı doğrular gibi.

   Aslında yasaya göre kötülük içinde bir artan karşılıktan bahsediliyor.Bizim için yapılan iyiliğin artması daha önemli .İyilik olarak da sadece maddesel düşünmemeliyiz.Mütevazılık , saygı ve centilmenlik gibi davranışlar da iyilik sayılır.Düşünsenize etrafınız mütevazı , saygılı insanlarla dolu tadından yenmez değil mi.Ne yazık ki hayal sadece.

  Anladığımız gibi ne ekersek onu biçeceğiz.Yapacağımız her etki tepki olarak geri dönecek.Mantık basit önce saygı.Gerisi gelecektir diye düşünüyorum.Ve unutmayın yaptığımız her şeyin bizlere sonuç getireceğini hem de kat kat anlatmaya çalışan yasadır.
-Biraz farkındalık, inisiyatifin elinizde olması dileğiyle-

Comments